Køreplaner, ruter og opsamlingsruter

Over 400 busafrejser med opsamling fra Sjælland og direkte sydpå.

Nyhed! 5-stjernet bus på udvalgte rejser.

Læs mere om vores lækre 4- og 5-stjernede busser her. 

Du kan se hele Vitus Rejsers store udvalg af busrejser her. 

Der opkræves intet tillæg, hvis du deltager fra et af de opsamlingssteder, der er anført under hver rejse og i køreplanen.
Når der kun er ganske få deltagere på en opsamlingsrute, kan Vitus Rejser i visse tilfælde bede dig benytte offentlig transport til nærmeste opsamlingssted. 
 
Hvis der på hjemrejsen kun er få gæster til et afsætningssted, sker evt. busskifte på færgen, i Tappernøje eller i Karlslunde.
 
Specielt i højsæsonen og ved højtiderne kan hjemkomsttidspunktet variere lidt. Rejselederen orienterer om væsentlige afvigelser.
 
På visse hjemrejsedage med mange busser over Østersøen, kan der forekomme ventetider. Tag venligst dette med godt humør! Vi kan ikke garantere, at transferbusserne er af samme standard som hovedbusserne. Der er rygeforbud i alle busser.

Samlede grupper på minimum 15 personer afhentes efter ønske overalt på Sjælland.

Evt. ændring af opsamlingssted skal ske senest 4 dage før afrejse. Ønskes ændring af opsamling mindre end 4 dage før afrejse er prisen kr. 250,- pr. billet. 
 
Jyder, fynboer og bornholmere
Alle Vitus Rejsers rejser udgår fra Sjælland. Vi tilbyder gæster med fast adresse på Fyn, i Jylland og på Bornholm et tilskud på kr. 250,- pr. person. Ønske om dette tilskud skal fremsættes ved tilmelding.

Alle tider er afgangstider. Mødetid er altid 15 minutter før afgang.
Bemærk: Der er kun opsamling og afsætning der, hvor dette er bekræftet på billetten. 

Rute 1 · Gedser - Rostock t/r
Udrejse                                                                                          Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*              20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                       20.00             
06.30                    København, Sjælør Station                                 19.30
06.45                    Karlslunde v/motorvej**                                    19.05
07.00                    Ølby Station v/DSB kiosk                                  18.55
07.35                    Tappernøje v/motorvej***                                 18.30
07.50                    Farø Kiosk                                                        18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                    18.05 
08.15                    Nykøbing Falster v. Cementen                            17.50
08.30                    Gedser v/billetkontoret                                       17.30

Bemærk: Fra Prag er der hjemkomst 2 timer senere.    

Rute 2 · Rødby Puttgarden t/r
Udrejse                                                                                         Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*             20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                      20.00             
06.45                    København, Sjælør Station                                19.30
07.00                    Karlslunde v/motorvej**                                   19.05
07.15                     Ølby Station v/DSB kiosk                                18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                               18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                       18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                    18.05
08.15                     Nykøbing Falster v. Cementen                           17.50
08.30                    Maribo Banegård                                                17.15
08.40                    Rødby Færge v/kontrol                                       17.00
 
Rute 3 · Ud Gedser · Hjem Rødby
Udrejse                                                                                         Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*             20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                      20.00             
06.30                    København, Sjælør Station                                19.30
06.45                    Karlslunde v/motorvej**                                   19.05
07.00                    Ølby Station v/DSB kiosk                                 18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                               18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                       18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                    18.05
08.15                     Nykøbing Falster v. Cementen                          17.50
08.30                    Gedser v/billetkontoret                                        ------
------                       Rødby Færge v/kontrol                                   17.00

Rute 8 · Ud Rødby · Hjem Gedser
Udrejse                                                                                        Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*            20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                     20.00             
06.45                    København, Sjælør Station                               19.30
07.00                    Karlslunde v/motorvej**                                   19.05
07.15                     Ølby Station v/DSB kiosk                                18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                               18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                       18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                    18.05
08.15                     Nykøbing Falster Bane                                     17.50
08.40                    Rødby Færge v/kontrol                                      ------
------                       Gedser v/billetkontoret                                    17.30


Rute 4 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                                        Hjemrejse
05.20                    Kalundborg Bane                                              20.30
05.40                    Svebølle Center                                                 20.10              
05.50                    Jyderup Bane                                                     20.00
06.10                     Ruds-Vedby Bane                                            19.45
06.25                     Slagelse Ndr. Stationsvej                                   19.30
06.40                    Sorø Busterminal                                               19.15
06.55                    Fuglebjerg v. kirken                                           19.00
07.10                    Næstved Kvægtorvet v. Kvickly                        18.45
 
Rute 5 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                                        Hjemrejse
05.30                    Nykøbing Sjælland Bane                                   20.35              
05.45                    Vig Forsamlingshus                                            20.20
05.50                    Herrestrup busterminal                                       20.15
06.10                     Holbæk Bane v. Jernbanevej 6                          19.45
06.25                    Tølløse Bane                                                      19.20
06.50                    Ringsted Bane                                                    19.15
07.10                    Haslev Bane                                                       18.55
 
Rute 6 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                                        Hjemrejse
04.30                    Gilleleje Station                                                21.30
05.00                    Helsingør Station · Sundsiden                           21.00              
05.30                    Hillerød Station v. Carlsbergvej                         20.35
05.50                    Holte Station, Stationsvej                                   20.15

Rute 13 · Danmarksrute

Udrejse                                                                                        Hjemrejse
06.15                     Roskilde, hj. Køgevej / Østergade                    18.45
07.00                    København, Sjælør Station                                18.00
07.30                    Karlslunde v/motorvej**                                   17.30
07.45                    Ølby Station v/DSB kiosk                                  17.15
08.15                    Ringsted / Bane                                                  16.45
08.30                   Sorø · Busterminal                                               16.30              
08.45                    Slagelse v. Ndr. Stationsvej                                16.15
09.30                    Odense v. Sivmosevæget / McDonalds               15.15
10.45                    Fredericia, Banegård                                          14.15

Rute 30 · Sverige og Nordkap
Udrejse                                                                                       Hjemrejse
06.15                     Roskilde, hj. Køgevej / Østergade                  20.45
07.00                    København, Sjælør Station                              20.00
07.30                    Holte Station, Stationsvej                                 19.30
08.00                   Hillerød Station v/Carlsbergvej                          19.00
08.30                   Helsingør Station, Sundsiden                              18.30
 
Rute 71 · Operarejser
Udrejse                                                                                      Hjemrejse
07.45                    Holte Station                                                  20.00
08.00                    Lyngby Station v. Invita Køkken                     19.45              
08.30                    København, Sjælør Station                             19.15
09.00                   Karlslunde v. motorvej***                               18.40
09.15                    Ølby Station v. DSB kiosk                              18.35
09.35                    Tappernøje v. motorvej****                           18.00
09.50                   Farø Kiosk                                                       17.45
09.55                    Højmølle Kro                                                  17.40
10.15                    Nykøbing Falster v. Cementen                         17.30
10.40                   Gedser v. Billetkontoret                                    17.00

Rute 72 · Operarejser
Udrejse                                                                                       Hjemrejse
05.45                    Holte Station                                                   22.00
06.00                    Lyngby Station v. Invita Køkken                     21.45              
06.30                    København, Sjælør Station                              21.15
07.00                   Karlslunde v. motorvej***                                20.40
07.15                    Ølby Station v. DSB kiosk                               20.35
07.35                    Tappernøje v. motorvej****                            20.00
07.50                   Farø Kiosk                                                       19.45
07.55                    Højmølle Kro                                                   19.40
08.15                    Nykøbing Falster v. Cementen                         19.30
08.40                   Gedser v. Billetkontoret                                     19.00


Bemærk:Fra krydstogter er der hjemkomst 1 time senere.  

*          Roskilde: Tæt ved banegården
**     Karlslunde: Ud: Shell/vest · Hjem: Shell/øst
***   Tappernøje: Ud: Statiol/vest · Hjem: Statiol/øst

Vi tager forbehold for ændringer af opsamlingsruter.
 


Til top