Nyhed!

Odense Koncerthus · Jule-, nytårs- eller operakoncert

Busrejser
1 Dage

Forkæl øregangene med en hyggelig udflugt til Odense Koncerthus. Vi sørger for transporten og dagens ret med lidt at drikke til, så du kan slappe af og nyde en herlig musikalsk oplevelse. 

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

I bus kører vi fra Sjælland via Storebæltsbroen til Fyn og Odense. I restauranten på Comwell H.C. Andersens Hotel midt i byens hjerte får vi serveret dagens ret som akkompagneres af et inkluderet glas vin, øl eller vand.

Efter vi har nydt måltidet, går vi...

Forkæl øregangene med en hyggelig udflugt til Odense Koncerthus. Vi sørger for transporten og dagens ret med lidt at drikke til, så du kan slappe af og nyde en herlig musikalsk oplevelse. 

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

I bus kører vi fra Sjælland via Storebæltsbroen til Fyn og Odense. I restauranten på Comwell H.C. Andersens Hotel midt i byens hjerte får vi serveret dagens ret som akkompagneres af et inkluderet glas vin, øl eller vand.

Efter vi har nydt måltidet, går vi sammen til Odense Koncerthus, som ligger i samme bygning som hotellet for at nyde dagens musikalske oplevelse. Koncerten varer ca. 2 timer og 20 minutter. Efter koncerten sætter vi kursen tilbage mod Sjælland. 

Vælg mellem fire forskellige koncerter: Musicalgalla i september, julekoncert i december, nytårsgalla i januar og operagalla i april. Musicalgallaen er en aftenkoncert, de øvrige koncerter foregår om eftermiddagen.

Kort over Danmark - Odense

Datoer og priser

Vent lidt, mens vi finder datoer og priser

Tillæg pr. person

Afbestillingsforsikring
58,-

Inkluderet i prisen

  • 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation
  • 1 x dagens ret inkl. 1 glas øl/vin/vand på Hotel H.C. Andersen
  • Koncertbillet kategori A (gulvet) i Carl Nielsen Salen iflg. program
  • Rejseleder på hele udflugten

Opsamling på busrejser

Start turen på et af vores mange opsamlingssteder. Fold køreplanen ud for at se alle opsamlingstider og -steder. Bemærk, at der er to køreplaner for denne udflugt - én for aftenkoncerten og én for eftermiddagskoncerterne.

Opsamling · Odense Koncerthus · Eftermiddagskoncert

Udrejse Hjemrejse
08.30 Roskilde, tæt ved banegården på hjørnet af Køgevej/Ny Østergade 22.30
09.00 Høje-Taastrup Station, Banestrøget ved taxiholdepladsen 22.00
09.30 København, Sjælør Station 21.30
10.00 Karlslunde ved motorvej (udrejse Circle K, vest / hjemrejse Shell, øst) 21.00
10.30 Ølby Station ved Netto 20.30
11.00 Ringsted Banegård 20.00
11.30 Sorø Byterminal, ved rådhuset 19.30
11.45 Slagelse, Nordre Stationsvej 19.15
Fold køreplanen ud Skjul køreplanen

Bemærkninger

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

Dagsprogram

19. december 2020 kl. 15.00: Julekoncert - Christmas Carols 

En super hyggelig koncert, hvor vi med julelys i øjnene finder den musikalske pynt frem, når Odense Symfoniorkester sammen med det altid velsyngende Det Fynske Kammerkor og Danmarks nye store crooner, Mads Mathias, dekorerer koncerthuset med de bedste engelske og amerikanske "carols", iblandet snedryssede arrangementer af vores mest elskede danske julemelodier. De heldige, der når at sikre sig billet, kan varme sig under et tykt tæppe af julestemning – og mon ikke der også gemmer sig en pænt indpakket juleoverraskelse et sted i programmet?

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

16. januar 2021 kl. 15.00: Nytårskoncert "Same procedure as last year"

Start 2021 i Carl Nielsen Salen i Odense Koncerthus, når årets helt store nytårsfest anført af entertainer Søren Pilmark og sopran Frederikke Kampmann skydes igang. Det bliver et musikalsk festfyrværkeri med wienervalse, musicalhits og masser af god underholdning. Glem alt om det triste januarvejr og sæt dine nytårsforsætter på pause, når musikken, latteren og champagnen bobler over i koncerthuset. Så hvis du skal med til fest, må du ikke vente for længe med at købe din billet.

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

10. april 2021 kl. 15.00: Operagalle med Det Kongelige Operakor 

Gør dig klar til at blive suget ind i en perlerække af operaverdens mest storslåede øjeblikke, når Odense Symfoniorkester i selskab med 40 fuldtidsprofessionelle sangere fra Det Kongelige Operakor byder på en helt igennem forrygende koncert, der er spækket med de største ouverturer, intermezzi og korsatser fra operaens overdådige verden. Det bliver en aften, hvor du kan opleve store følelser og fortællinger, når sangerne åbner helt op for sluserne i alt fra afgrundsdyb smerte til ekstatisk jubel i de korpassager, der er en hver operakomponists ultimative trumfkort.

Bemærk: Arrangementet kan kun bestilles på telefon 33 14 65 66, og derfor vises datoen som udsolgt, hvis du forsøger at bestille online.

Odense Koncerthus.

Odense Koncerthus.