Frankrig
RejsenyhederKulturrejser
Flyrejser

Côtes du Rhône · Vin og kultur

Fra 9.799,- pr. person

5 dage

  • 2026:
  • maj
  • jun
  • sep
  • okt
  • Tre besøg med vinsmagning
  • Lokale smagsoplevelser
  • Besøg i Lyon, Frankrigs gastronomiske hjerte
  • Direkte fly fra København til Montpellier

Kom med på en unik rejse til Frankrigs gastronomiske hjerte. Vi skal smage og nyde os gennem den nordlige del af vindistriktet Côtes-du-Rhône, hvor vi bor mellem vinmarkerne med de berømte Hermitage- og Saint-Joseph-vine. Vi besøger desuden Lyon med sin herlige mad og enestående gamle by, som er på UNESCO's Verdensarvsliste.

Rejs med Vitus Rejser til Côtes Du Rhône i Frankrig.

Oplev det autentiske Frankrig ved Rhône-floden! Her regnes maden for at være den bedste i Frankrig. Over halvdelen af landets oste, verdens bedste chokolade, pølser, patéer, fjerkræ, nødder, trøfler og kager kommer fra regionen.

Vinene - både røde og hvide - er blandt verdens bedste, uanset om de kommer fra Beaujolais, Jura, Ardèche eller de dramatiske bakker ved Hermitage.

Vi får også mulighed for at opleve fantastisk arkitektur i Lyon, der anses for at være Frankrigs gastronomiske hovedstad. Vi oplever desuden ægte sydfransk stemning i den hyggelige vinby Tournon-sur-Rhône, hvor vores hotel ligger. Herfra ligger udflugtsmålene i kort gå- og køreafstand, så det er let at komme rundt.

Vi bor på et charmerende familiedrevet hotel centralt i Tournon-sur-Rhône. Hotellets restaurant er kendt for sin glimrende mad og sit flotte udvalg af lokale vine.

Vores rejse indeholder flere spændende udflugter, hvor vi oplever, hvad det naturskønne område omkring Rhône har at byde på.

Vi kombinerer fine besøg i vinmarkerne med flotte arkitektoniske og historiske højdepunkter samt en hyggelig tur med veterantog i Ardèche og en lille togtur i Hermitage-vinmarkerne.

Vores dygtige rejseleder sikrer, at det bliver en behagelig og indholdsrig rejse for både øjne og mave.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Montpellier t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 4 nætter i Tournon-sur-Rhône på Hotel Azalées***
  • 4 x morgenmad (2.-5. dag)
  • 2 x 3-retters middag med vin (1. og 4. dag)
  • 1 x frokost med vin (3. dag)
  • 1 x let anretning med lokal ost og pølse (4. dag)
  • Byvandring i Tournon-sur-Rhône
  • Byvandring i Tain-l'Hermitage
  • Besøg hos Cave de Tain, inkl. vinsmagning
  • Tur med vintog gennem Hermitage-vinmarker, inkl. vinsmagning
  • Byvandring i Lyon
  • Tur med veterantog i Ardèche
  • Besøg hos lokal vinbonde, inkl. vinsmagning af Rhône-vine
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Kommende datoer

Du kan også snart bestille plads på denne rejse med afrejse 6/7 2026. 

Ønsker du at få besked, når rejserne er klar til bestilling, så send os en mail på info@vitus-rejser.dk