Danmark
Musik-, koncert- og operarejserRejsenyheder
Busrejser

Alsik Hotel & Spa · Dinnerkoncert med Rasmus Bjerg

Fra 3.599,- pr. person

2 dage

  • 2025:
  • okt
  • Dinnerkoncert på Sergenten
  • Syng med på John Mogensens sange
  • Lækkert ophold på Alsik Hotel & Spa

Tag med til spændende dinnerkoncert på Sønderborgs nye spillested Sergenten, der er en del af Alsik Hotel & Spa, hvor vi bor med lækker forkælelse. Her skal vi efter en dejlig tre-retters middag opleve skuespilleren Rasmus Bjerg give den som legendariske John Mogensen. Skøn miniferie med gode chancer for fællessang.

Kort over rejsen Alsik Hotel og Spa dinnerkoncert med Vitus Rejser

Vi sætter os til rette i bussen for at køre til Sønderborg og Alsik Hotel & Spa, hvor vi skal opleve Rasmus Bjerg genoplive John Mogensens bedste evergreens i smagfulde og flotte omgivelser, krydret med en skøn middag.

Sergenten, der er Sønderborgs nye spillested, er en del af Alsik Hotel & Spa, og det er den kombination af forkælelse for krop og sjæl, som vi skal nyde godt af.

Den kendte Michelin-belønnede kok og Masterchef-dommer, Jesper Koch, der står i spidsen for maden på Alsik og Sergenten, har sørget for, at vores ophold bliver krydret med velsmag fra hotellets køkken.

Danmark Soenderborg By Havn.

Vi har selvfølgelig også indlagt en hyggelig byvandring i Sønderborg og et besøg på Point of View, der er hotellets udsigtsplatform på 16. etage.

Vores fokus på denne todages tur er dinnerkoncerten, men du kan også vælge at forkæle dig selv og få opladet batterierne i hotellets spaområde (ikke inkluderet).

Det er også oplagt at tage en forfriskende vandretur i og omkring Sønderborg - måske til Dybbøl Mølle, som kan ses fra hotellet.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
  • 1 nat på Alsik Hotel & Spa i Sønderborg****
  • 1 x morgenmad (2. dag)
  • 1 x 3-retters middag, inkl. øl, vand og vin (1. dag)
  • Kaffe eller te med sødt fra buffet (1. dag)
  • Dinnerkoncert med Rasmus Bjerg som John Mogensen
  • Byvandring i Sønderborg
  • Byvandring i Odense
  • Rejseleder på hele rejsen
Rasmus Bjerg i rollen som John Mogensen.
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.