Seinen · Julekrydstogt
Fra 13.499,- pr. person
5 dage
- 2026:
- dec
- Juleaften på Seinen
- 5-stjernet skib fra Croisi Europe
- All Inclusive ombord
Oplev en fortryllende jul på Seinen på et stemningsfuldt krydstogt, fyldt med historie og festlige traditioner. Flodkrydstogtet bringer os fra Paris til Les Andelys og Honfleur, og juleaften tilbringer vi i Normandiets historiske hovedstad, katedralbyen Rouen. Ombord på vores flotte skib MS Renoir nyder vi All Inclusive, hyggelig julestemning og hinandens gode selskab.

Eventyrligt flodkrydstogt gennem Normandiets landskaber til Honfleur ved Seinens udmunding i den Engelske Kanal. Oplev en stemningsfuld jul og nogle herlige juledage på det flotte skib MS Renoir.
Vores rejse indledes i Paris, hvor vi mærker stemningen i den franske hovedstad, der er indhyllet i julens magiske hygge og hjertevarme.
Undervejs nyder vi synet af de klassiske bindingsværkshuse, de hvide kalkstensklipper og de bølgende landskaber, som er så karakteristiske for Nordfrankrig.
På skibet er vores ophold med All Inclusive, hvor vi nyder skibets udsøgte måltider og fri vin, øl, spiritus, juice, mineralvand, kaffe og te fra kl. 11.00 til 23.00.

På denne rejse lægger vi til i nogle af områdets mest spændende byer. Vi besøger Les Andelys, en by fyldt med fransk charme, den idylliske havneby Honfleur, og juleaften ligger skibet til i den fortryllende middelalderby Rouen, som danner en stemningsfuld og eventyrlig ramme om den festlige højtid.
Vi skal selvfølgelig opleve nogle af Paris' klassiske seværdigheder, og vi betages af julestemningen i Honfleur og Rouen. Du får også mulighed for at tage på en ekstra udflugt til et imponerende renæssanceslot, som emmer af historie, elegance og fransk charme.
Velkommen på et julekrydstogt fyldt med herlige juleoplevelser, udsøgte måltider og en varm atmosfære af hygge og festlighed.
Ophold
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Paris t/r, inkl. indchecket bagage
- Alle flyskatter og -afgifter
- Transfer lufthavn-skib t/r
- 4 nætter ombord på MS Renoir*****
- 4 x morgenmad (2.-5. dag)
- 3 x frokost (2.-4. dag)
- 4 x middag (1.-4. dag)
- All Inclusive ombord: Skibets vin, øl, spiritus, juice, mineralvand, kaffe og te fra kl. 11.00-23.00
- Byrundtur i Paris med besøg i Latinerkvarteret i Paris
- Byvandring i Rouen
- Byvandring i Honfleur
- Alle passager- og havneafgifter
- Kuffertservice ved ind- og udskibning
- Drikkepenge til skibets besætning, værdi kr. 240,-
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Særligt vedrørende sejlplaner og udflugter
Sejlplaner:
På krydstogter må vi indordne os under vilkår, som fastsættes af skibets kaptajn og de lokale myndigheder.
Sejlplaner, udflugter og anløbssteder kan blive ændret med kort varsel, hvorfor de enkelte anløbssteder og udflugter ikke nødvendigvis vil blive gennemført i den rækkefølge programmet på vores hjemmeside angiver.
Udflugter:
På krydstogter med rederiet CroisiEurope benytter vi rederiets busser og lokalguider på busudflugter. I bussen kan der være gæster med andre nationaliteter end dansk, og derfor vil guidningen i bussen være på engelsk. På gående udflugter vil Vitus Rejsers rejseleder guide på dansk.
Er julerejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- dec
Guadalquivir · Julekrydstogt i Andalusien · All Inclusive
Oplev det populære og fascinerende Andalusien på en anderledes måde, når vi stævner ud på et magisk julekrydstogt på Spaniens næstlængste flod Guadalquivir. På dette skønne togt oplever vi Sydspaniens berømte byer, der er fyldt med historie og fascinerende monumenter, og krydrer rejsen med smuk julepynt og duften af ristede kastanjer i de gamle hyggelige gader.
Fra 14.499,-

Venedig fra 1. række · Jul
Det bliver ikke mere historisk interessant eller flottere end ubeskrivelige Venedig. Byen på vandet er så anderledes og fyldt med spændende historie, at man kan vende tilbage igen og igen. På denne nye julerejse bor vi på det dejlige 4-stjernede skib MS Michelangelo, hvor vi nyder juledagene og All Inclusive.
Ingen aktuelle afgange

Madeira · Jul på Atlanterhavets blomsterø
Nyd et stemningsfyldt juleophold på frodige Madeira. Vi har sammensat en dejlig julerejse, der på fineste vis kombinerer oplevelser og udflugter i Madeiras mageløse natur med øens juletraditioner, smukke julebelysning, julekrybber og festlige begivenheder.
Ingen aktuelle afgange

Sorrento · Jul
Hold en ægte italiensk jul under lune himmelstrøg i smukke Sorrento. Her forkæles vi med lækker italiensk mad og vin samt spændende udflugter til blandt andet Napoli og Pompeji.
Ingen aktuelle afgange



