Donau · 6 lande & 4 hovedstæder
11 dage
- Populært 4-stjernet skib
- Helpension
- Stort udflugtsprogram
- Besøg i Beograd, Budapest, Bratislava og Wien
Donaukrydstogtet over dem alle er rejsen mellem Bukarest i Rumænien og Wien i Østrig. Her får vi serveret hele seks lande og fire hovedstæder, mens vi nyder livet ombord på vores dejlige 4-stjernede skib MS Leonora.

Vores flodkrydstogt på Donau tager dig med på en fascinerende rejse gennem Rumænien, Bulgarien, Serbien, Ungarn, Slovakiet og Østrig, hvor vi oplever de store kulturelle, historiske og økonomiske forskelle, der præger Europa.
Undervejs dykker vi ned i hele fire spændende hovedstæder, når vi tager på opdagelse i Beograd, Budapest, Bratislava og Wien.
Vi har inkluderet et stort udflugtsprogram, og vores kompetente rejseleder sørger for, at du er godt klædt på til de mange store oplevelser, der venter i land.
For dem, der vil have det hele med, er der mulighed for spændende ekstraarrangementer i flere af byerne.
Ombord på dejlige skibet MS Leonora, som er meget populært blandt Vitus Rejsers gæster, nyder vi helpension i restauranten og underholdning om aftenen i den hyggelige lounge.

Start krydstogtet i enten Wien eller Bukarest
På vores krydstogt Donau · 6 lande & 4 hovedstæder kan du vælge mellem at sejle fra Wien til Bukarest eller den omvendte rute fra Bukarest til Wien.
De inkluderede oplevelser undervejs vil være de samme, uanset hvilken rute du vælger.
Nedenfor kan du læse programmet for begge ruter.
Nedenfor kan du læse programmet for krydstogtet fra Wien til Bukarest med afrejse den 5/6-2026.
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Bukarest/Wien t/r, inkl. indchecket bagage
- Alle flyskatter og -afgifter
- Transfer lufthavn-skib t/r
- 10 nætter ombord på MS Leonora****+
- 10 x morgenmad (2.-11. dag)
- 9 x frokost (2.-10. dag)
- 10 x middag (1.-10. dag)
- Five o'clock tea med kage (når der ikke er udflugter)
- Velkomstdrink ombord
- Levende musik ombord
- Byvandring i Vidin
- Besøg i Donji Milanovac
- Byrundtur i Beograd
- Byvandring i Novi Sad
- Udflugt med bus til barokbyen Kalocsa
- Byrundtur i Budapest
- Byvandring i Bratislava
- Byrundtur i Wien, inkl. besøg i Stephansdom
- Alle passager- og havneafgifter
- Kuffertservice ved ind- og udskibning
- Obligatoriske drikkepenge til skibets besætning, værdi kr. 865,-
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Datoer og priser
Vi har i øjeblikket ingen aktuelle datoer til salg på denne rejse.
Er du interesseret i at vide om og hvornår, vi er klar med nye datoer og program for denne rejse, er du meget velkommen til at kontakte os.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og kom på forkant med alle nyheder, nye kataloger og få gode rejsetips.
Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.
Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.
Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.
I ro og mag
Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.
Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.
Ekstraarrangementer
Ekstraarrangementer bestilles sammen med rejsen.
Særligt vedrørende krydstogter
På krydstogter må vi indordne os under vilkår, som fastsættes af skibets kaptajn og de lokale myndigheder.
Dette kan betyde ændringer uden for Vitus Rejsers indflydelse. Rejserne er afhængige af vejret. Ekstremt højvande eller lavvande i floder og søer kan desuden betyde ændret rejserute. Vi må derfor tage det særlige forbehold, at angivne tidsplaner, anløbssteder, udflugter m.v. kan blive ændret med kort varsel.
Praktiske informationer
Særligt om regler om indførsel af frø, planter og planteprodukter fra lande uden for EU
I henhold til Plantesundhedsforordningen skal vi oplyse om, at det ikke er tilladt at indføre planter, frø, frugt og andre planteprodukter herunder snitblomster fra rejser i lande uden for EU, uden at disse følges af et officielt plantesundhedscertifikat.
Reglerne gælder for rejsende, som medbringer planter og planteprodukter i bagagen eller som en del af deres personlige bagage.
Er flodkrydstogter noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- aug
- okt
- 2027:
- apr
Seinen · Vitus' All Inclusive
Nyd livet på dette førsteklasses flodkrydstogt på Seinen, hvor vi sejler gennem en perlerække af franske byer og bliver forkælet med Vitus' All Inclusive.
Fra 12.499,-

- 2026:
- okt
Douro · Vitus' portvinsrute med MS Douro Spirit
Portugals portvinsrute og Dourofloden danner rammen om ét af Europas smukkeste krydstogter. Tag med på denne sødmefulde oplevelse i den fortryllede dal fyldt med magiske landskaber. Vi sejler med det elegante og komfortable skib MS Douro Spirit fra rederiet DouroAzul.
Fra 19.499,-

- 2026:
- okt
- nov
- 2027:
- jan
- feb
- mar
- apr
- maj
Egypten · Cairo & Krydstogt på Nilen
Egypten er magisk, mystisk og dragende. Templer, pyramider og kulturskatte vidner om faraoernes rige ved Nilen, hvis historiske betydning og rigdom er intet mindre end enestående. Vi oplever Cairo og sejler med et lækkert 5-stjernet skib op og ned ad Nilen, mens vi undervejs dykker ned i landets fantastiske historie og kultur.
Fra 18.999,-

- 2026:
- aug
- sep
Mosel & Rhinen · Krydstogt med MS Leonora
Maleriske landskaber, gamle borge og vinranker så langt øjet rækker. Glæd dig til et underskønt og populært flodkrydstogt på den bugtede og naturskønne Mosel samt den smukkeste strækning af Rhinen. Vi sejler med det populære 4-stjernede skib MS Leonora.
Fra 12.499,-











