TysklandØstrig
FlodkrydstogterRejsenyheder
Krydstogter Flyrejser

Donau · Krydstogt fra Wien til Bamberg

Fra 13.999,- pr. person

8 dage

  • 2026:
  • jul
  • Danskdrevet 4-stjernet skib
  • Helpension ombord
  • Direkte fly
  • Oplev øvre Donau

Forkæl dig selv med et stemningsfuldt sommerkrydstogt, hvor vi sejler på en af Donaus flotteste strækninger fra Wien i Østrig til Bamberg i Tyskland. Vi sejler med dejlige skib MS Leonora, hvor du undervejs kan nyde inkluderet helpension.

Rutekort over Østrig of Vitus Rejser flodkrydstogt fra Wien til Bamberg i Tyskland.

På dette krydstogt skal vi opleve øvre Donau fra Wien i Østrig til Bamberg i Bayern. Her er Donau smallere og snor sig mere end på strækningen fra Wien og sydpå. Undervejs sejler vi gennem den berømte Wachaudal, og vi besøger spændende byer som Linz, Passau, Regensburg og Nürnberg.

På det sidste stræk fra Regensburg over Nürnberg til Bamberg sejler vi ad en af Europas største ingeniørbedrifter, nemlig Main-Donau-kanalen.

Vores komfortable og hjemlige 4-stjernede skib MS Leonora danner en skøn ramme om togtet, og ombord sørger den imødekommende besætning for at forkæle os i skibets hyggelige restaurant. 

Glæd dig til et flot krydstogt fyldt med gode oplevelser og med en sejlrute, der er lidt ud over det sædvanlige.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Wien t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og afgifter
  • Transfer lufthavn-skib t/r
  • 7 nætter ombord på MS Leonora****+
  • 7 x morgenmad (2.-8. dag)
  • 6 x frokost (2.-7. dag)
  • 7 x middag (1.-7. dag)
  • Velkomstdrink ombord
  • Byrundtur i Wien
  • Besøg i Melk og Dürnstein
  • Besøg på Stift Melk
  • Byvandring i Linz
  • Byvandring i Passau
  • Byvandring i Regensburg
  • Udflugt til Nürnberg og byrundtur
  • Alle passager- og havneafgifter
  • Kuffertservice ved ind- og udskibning
  • Obligatoriske drikkepenge til skibet, værdi 420 kr.
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Main Donau Kanal.
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Ekstraarrangementer

Ekstraarrangementer bestilles sammen med rejsen.