Østrig
Busrejser

Westendorf · Tyrol · Almabtrieb

Fra 9.499,- pr. person

8 dage

  • 2026:
  • sep
  • Se køerne blive drevet ned fra bjergene
  • Udflugt rundt om Kaiserbjergene
  • Udflugt til Kaprun-dæmningen
  • Halvpension på tyrolerhotel

På denne rejse til Tyrol skal vi opleve Almabtrieb - den årlige tradition, hvor køerne drives ned fra sommerens græsgange i bjergene. Tag med til skønne Westendorf, der er kåret som Europas smukkeste landsby og indbegrebet af østrigsk alpeidyl. Her kan du glæde dig til dejlige dage på det gode Hotel Post. 

Rejs med til Østrig og Westendorf, hvor du finder Tyrol i de fineste efterårsfarver.

Som noget helt unikt på netop denne rejse, skal vi opleve Almabtrieb, som er den årlige og farverige procession, hvor køerne, flot pyntet med blomster, drives ned fra deres sommergræsning i bjergene.

I Westendorf er stadig masser af blomster i september, og indbyggerne kappes om at have byens flotteste balkon. 

Hvert år investerer bystyret mange penge i udsmykningen, og byen har tidligere vundet konkurrencen om at være Europas smukkeste landsby. 

De inkluderede og varierede udflugter viser ikke blot charmen i Westendorf, men også de prægtigste landskaber i Tyrol.

Vi skal blandt andet med kabineliften op i landskabet for at nyde roen og den rene bjergluft omgivet af de majestætiske bjerge. 

Med bussen kører vi også en panoramatur ind i dalene og rundt om Kaiserbjergene, og vi skal også opleve den imponerende Kaprundæmning.

Under opholdet i Westendorf er der inkluderet halvpension, som byder på stor morgenbuffet samt en dejlige middage med salatbuffet på hotellet.

Program

På denne rejse kan du vælge mellem følgende opsamlings- og afsætningssteder:

Hovedbus: 
Valby, Køge, Tappernøje, Stensved, Nykøbing F og Gedser.

Opsamlingsbus: 
Gilleleje, Helsingør, Hillerød, Holte og Lyngby (der skiftes fra opsamlingsbus til hovedbus i Valby).

Opsamlingsbus:
Holbæk, Roskilde og Høje Taastrup (der skiftes fra opsamlingsbus til hovedbus i Valby).

Opsamlingsbus: 
Kalundborg, Høng, Slagelse, Sorø, Ringsted og Næstved (der skiftes fra opsamlingsbus til hovedbus i Tappernøje).

Når alle gæster har sat sig godt til rette i hovedbussen, går rejsen den direkte vej sydpå med færgen fra Gedser til Rostock.

Du kan se mere information om opsamlingssteder og tidspunkter ved at trykke på "Se detaljer" under Datoer og priser.

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
  • Færge Danmark-Tyskland t/r
  • 2 overnatninger i Midttyskland
  • 5 nætter i Westendorf på Hotel Post***
  • 8 x morgenmad (1.-8. dag)
  • 2 x frokost (2. og 7. dag)
  • 7 x middag (1.-7. dag)
  • Besøg i Regensburg
  • Byvandring i Westendorf
  • Tur med Alpenrosenbahn i Westendorf
  • Almabtrieb i Westendorf
  • Udflugt til Kaprundæmningen og besøg i Kitzbühel
  • Udflugt rundt om Kaiserbjergene og besøg i Kufstein
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Oestrig Tyrol Sommer Blomsterkasser.
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.

Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.

Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.

I ro og mag

Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.

Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.

Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.