Costa del Sol & Benalmádena · Langtidsrejse · I ro og mag
Fra 12.999,- pr. person
15 eller 22 dage
- 2027:
- jan
- feb
- mar
- Gode flytider direkte fra København
- 2 eller 3 uger på 4-stjernet hotel
- Halvpension inkl. vin og vand
- Velegnet til dårligt gående
Tag med til Costa del Sol, hvor solen skinner mere end 300 dage om året, og lad vinterens grå dage blive hjemme i Danmark. Vi bor på Hotel Alay i hjertet af Benalmádena, kun få skridt fra strandpromenaden og den hyggelige lystbådehavn Puerto Marina. Glæd dig til to eller tre uger fyldt med varme, godt selskab og tid til netop det, du har lyst til.

Når solen skinner fra en skyfri himmel, og havets bølger slår rytmisk ind mod land, forstår du hurtigt, hvorfor Costa del Sol i generationer har tiltrukket os danskere.
Benalmádena ligger midt på Solkysten mellem Torremolinos og Fuengirola. Her finder du en dejlig strandpromenade, hvor du kan gå hyggelige ture i det milde vinterklima, mens duften af saltvand og grillede sardiner følger dig undervejs.
Byens stolthed er Puerto Marina, en stemningsfuld lystbådehavn med hvide huse, palmer og et væld af caféer og restauranter. Her kan du nyde en kop kaffe i solen, se bådene vugge i det blå vand og lade dig indhylle i den maritime atmosfære.

Rejsen er en del af Vitus Rejsers I ro og mag-konceptet, hvor tempoet er roligt, og dagene er dine egne. Du bestemmer selv, om du vil slappe af på hotellet, gå på opdagelse i området eller deltage i en eller flere af tilkøbsudflugterne.
Har du lyst til mere, kan du tage den lokale bus langs kysten, og rejselederen hjælper gerne med forslag til ture på egen hånd.
Måske har du mod på en lille tur med den lokale bus til den gamle bydel Benalmádena Pueblo, der ligger smukt oppe på bjergsiden med kalkede huse og charmerende gyder.

Du møder rejselederen i Københavns Lufthavn, hvorfra vi om formiddagen flyver med Norwegian direkte til Málaga.
Vi ankommer om eftermiddagen, og fra lufthavnen kører vi direkte til hotellet, hvor vi tjekker ind.
Du har tid til at finde dig til rette på dit værelse, inden vi om aftenen mødes i hotellets restaurant for at hygge os sammen til feriens første middag.
Inkluderede måltider: Middag.
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Malaga t/r, inkl. indchecket bagage
- Alle flyskatter og -afgifter
- Transfer lufthavn-hotel t/r
- 14 eller 21 nætter i Benalmádena på Hotel Alay****
- 14 eller 21 x morgenmad (2.-15. dag eller 2.-22. dag)
- 14 eller 21 x middag inkl. 1 glas vin og vand (1.-14. dag eller 1.-21. dag)
- Byvandring i Benalmádenas nærområde
- Informationsmøde på hotellet
- To dansktalende rejseledere på hele rejsen

Datoer og priser
I ro og mag - her sætter vi tempoet ned:
Er du blandt dem, der synes, at det går lidt for stærkt på vores rejser? Så skal du vælge en ”I ro og mag”-dato. Her tager skruer vi ned for tempoet og tager ekstra hensyn, så alle kan være med.
Du kan læse mere om, hvad det betyder at rejse "I ro og mag" samt om kravene til din fysiske form under "Praktiske oplysninger".
Praktiske informationer
Vigtig information om I ro og mag-rejser
Tilpasset udflugtsprogram
På afgange med ”I ro og mag” har vi foretaget justeringer i programmet, så det passer bedre til dig, der ikke længere er så godt til bens. Vi holder eksempelvis lidt flere pauser på udflugterne og går i et roligt tempo, så alle kan være med.
Hvor det er muligt, kører vi desuden med små turisttog gennem byerne i stedet for at tage på byvandring, ligesom at udflugtsmål kan blive ændret til et alternativ, hvis programmet er for strabadserende.
Du skal dog kunne gå 500 meter uden pauser samt være forberedt på, at vi i løbet af en dag går 2-3 kilometer med pauser undervejs.
Udvalgte hoteller og skibe
De hoteller og skibe, vi benytter, er som udgangspunkt ikke handicapvenlige, men vi har sørget for, at hovedparten ikke har for mange trapper samt har elevator og en god beliggenhed.
En ekstra hjælpende hånd
Som en ekstra service vil der altid være to rejseledere med på vores ”I ro og mag”-rejser, så der er en ekstra hjælpende hånd. Du skal selvfølgelig stadig være selvhjulpen for at deltage på rejserne.
Værd at vide om de forskellige rejseformer, når du rejser "I ro og mag"
Busrejser:
Vi gør opmærksom på, at du skal ind og ud af bussen flere gange i løbet af en dag, hvor der er 4-5 høje trin.
På vores færgeoverfarter til blandt andet Tyskland er der elevator fra hvert dæk, men det er ikke muligt at få en eventuel medbragt rollator ud af bussens bagagerum og med op på passagerdækkene. Det er ikke tilladt at blive siddende i bussen under overfarten.
Flodkrydstogter:
Mange skibe har elevator, men på flere skibe går elevatoren ikke til soldækket. Her findes enten en trappe eller en trappe med dertilhørende stolelift. Dette fremgår under skibsbeskrivelsen på den enkelte rejse.
Når skibet lægger til kaj, kan det forekomme, at vi ligger uden på andre skibe i anden eller tredje række. Det betyder, at du skal gå over de andre skibe for at komme i land. Dette kan ikke altid undgås, samt at det ikke altid kan undgås, at man skal over soldækket for at komme i land.
Flyrejser:
Lufthavne kan være store, og der kan være langt at gå ud til gaten, ligesom at vi kan have mellemlandinger, hvor det er nødvendigt at gå gennem endnu en lufthavn. Vi anbefaler som altid at ankomme i god tid, så man uden for meget stress og jag, kan komme gennem check-in og sikkerhedskontrollen.
Har du spørgsmål til, om en given rejse passer til din fysiske form, er du altid mere end velkommen til at kontakte os.
Er langtidsrejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2027:
- jan
- feb
- apr
Costa Blanca & Villajoyosa · Langtidsrejse
Tag med på en langtidsrejse til Villajoyosa ved Costa Blancas lune kyst, hvor vi bor på det klassiske strandhotel Allon Mediterrania på værelser med balkon og havudsigt. Vi bor midt i byens hjerte ved den palmefyldte strandpromenade, og den autentiske historiske bydel finder du i de bagvedliggende gader.
Fra 12.999,-

- 2027:
- jan
- feb
- mar
- apr
Costa Tropical & Almuñécar · Langtidsrejse på Hotel Bahía Almuñecar
Der er så skønt ved Sydspaniens tropiske kyst. Oplev Costa Tropical med base i Almuñécar, hvor du bor centralt tæt på gammel bydel, strandpromenade og spansk hverdagsliv. Glæd dig til to eller tre uger med mildt klima, smukke kystlandskaber, gode hotelrammer, halvpension og godt selskab.
Fra 9.499,-

- 2027:
- jan
- feb
- mar
- apr
Costa Tropical & Almuñécar · Langtidsrejse på Hotel Bahía Tropical · Vinter
Der er så skønt ved Sydspaniens tropiske kyst. Her venter nogle rolige uger under lune himmelstrøg ved pragtfulde Almuñécar med forkælelse og halvpension inkluderet.
Fra 8.499,-

- 2026:
- nov
- 2027:
- feb
- mar
Algarvekysten & Tavira · Langtidsrejse
Velkommen til Tavira - en ægte perle skjult ved den solrige Algarvekyst i Portugal. Vi bor i hjertet af den charmerende kystby med sin uforfalskede skønhed og unikke atmosfære. Vores base er det gode 4-stjernede Hotel Vila Galé, hvor vi har inkluderet halvpension med vin og vand.
Fra 18.999,-





