Spanien
RundrejserKulturrejser
Flyrejser

På opdagelse i Andalusien

Fra 11.999,- pr. person

10 dage

  • 2026:
  • apr
  • maj
  • sep
  • okt
  • Klassisk rundrejse
  • 4-stjernede hoteller
  • Alhambra inkl. entré
  • En hel dags afslapning ved havet

Tag med på opdagelse i Andalusien, hvor vi dykker ned i regionens sjæl, livsglæde, kunst og arkitektur i byerne Granada, Úbeda, Baeza, Córdoba, Sevilla og Ronda. Glæd dig til en spændende rundrejse, med blandt andet besøg på Alhambra, ophold på hulehotel og tid til afslapning ved Middelhavet.

Rutekort over rejsen På Opdagelse i Andalusien i 2024.

Bienvenido - velkommen til et ægte spansk eventyr! ​Spanien er muligvis en turistmagnet, men landet er også et af Europas mest betydningsfulde kulturlande med en rig og fascinerende historie.

Andalusien udgør en broget mosaik med bidrag fra grækere, fønikere, romere, gotere, maurere og sigøjnere, der alle har påvirket den lokale, spanske kultur. 

Her finder vi idylliske hvidkalkede landsbyer strøet ud over det billedskønne landskab, og der venter os kulturrige storbyer, velsmagende vine og et skønt sydspansk køkken.

Appelsintræ med modne appelsiner i Andalusien i Spanien.

På denne spændende rundrejse oplever vi ældgamle traditioner, afvekslende skønhed, besøg ved nogle af Spaniens største seværdigheder, og så besøger vi også den spændende huleby Guadix.

På rejsen er der ligeledes tid til fordybelse og afslapning på et dejligt 4-stjernet hotel ved havet på Costa Tropical.

Velkommen til denne populære og inspirerende rundrejse til smukke og mangefacetterede Andalusien!

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Málaga t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 3 nætter i Granada på Hotel Los Ángeles****
  • 1 nat i Guadix på hulehotellet Cuevas Pedro Antonio de Alarcón
  • 1 nat i Baeza på Hotel TRH Baeza****
  • 2 nætter i Sevilla på Hotel Sevilla Macarena****
  • 2 nætter på Costa Tropical på Hotel Bahia Tropical****
  • 9 x morgenmad (2.-10. dag)
  • 1 x frokost (6. dag)
  • 5 x middag , inkl. ¼ fl. vin og vand (1., 4., 5., 8. og 9. dag)
  • Byvandring i Granada
  • Besøg på Alhambra og Generalife, inkl. entré
  • Besøg i hulemuseet i Guadix, inkl. entré
  • Byvandringer i Úbeda og Baeza
  • Besøg i olivenoliemølle inkl. entré
  • Besøg i moskéen La Mezquita, inkl. entré
  • Byvandring i Córdoba
  • Byrundtur i Sevilla
  • Byvandring i Ronda
  • Engelsktalende lokalguide i Granada, Ubeda, Baeza, Sevilla, Cordoba og Ronda
  • Dansktalende rejseleder på rejsemålet
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.

Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.

Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.

I ro og mag

Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.

Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.

Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.

Ekstraarrangementer

Ekstraarrangementet skal bestilles sammen med rejsen (min. 15 deltagere).