Spanien
Langtidsrejser
Flyrejser

Tenerife & Puerto de la Cruz · Langtidsrejse

Fra 17.999,- pr. person

22 dage

  • 2027:
  • jan
  • feb
  • mar
  • Centralt beliggende hotel
  • Udflugt til Garachico
  • Halvpension med 2 glas vin/øl/vand
  • Udflugt til La Orotava

Tenerife er den største, grønneste og smukkeste af de kanariske øer, der er berømte for mildt klima, der minder om et lunt forår året rundt. Her venter det gode liv i store værelser på et centralt beliggende hotel.

De Kanariske Øer ligger på samme breddegrad som det nordlige Afrika, hvilket gør Tenerife til det oplagte rejse­mål til en afslappende langtidsferie i vinterhalvåret. 

Her bor vi skønt på Hotel Be Live Orotava, der er et centralt beliggende hotel i den hyggelige by Puerto de la Cruz, hvor der hersker en skøn og ægte kanarisk atmosfære. Vi har inkluderet halvpension på vores gode hotel, der dagligt byder på morgenmad og middag, inkl. vin og vand til maden.

Byen ligger på en skråning for foden af den store vulkan Teide på den nordlige del af øen.

Vores hotel ligger i den nedre del af byen tæt på stranden, den berømte Lago Martianez og centrum. Der er adskillige indkøbsmuligheder, cafeer og restauranter i nærheden.

Sammen tager vi ud på en række oplevelsesrige udflugter på den frodige ø, ligesom du har mulighed for at deltage i en række ekstraarrangementer, hvis du vil have endnu flere oplevelser.

Der er desuden mange muligheder for aktiviteter, og under opholdet sørger vores rejseleder for at krydre rejsen med spændende, uformelle udflugter og arrangementer.

Puerto de la Cruz tilbyder alt, man kan ønske sig på en langtidsferie. Overalt hersker en behagelig stemning, og med sine små gader og charmerende butiksliv er byen særdeles velegnet til hyggelige spadsere­ture.

Gør som de lokale, sæt dig på en café med en god kop kaffe og nyd livet, som det former sig i en afslappet kanarisk by.

Program

Vi flyver med Norwegian eller SAS direkte fra København til Tenerife, hvor vi lander på den sydlige del af øen.

Efter vi har fået vores bagage, sætter vi kursen mod nord til kystbyen Puerto de la Cruz og Hotel Be Live Orotava.

Inkluderede måltider: Middag.

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Tenerife t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 21 nætter i Puerto de la Cruz på Hotel Be Live Orotava***+
  • 21 x morgenmad
  • 21 x middag med 2 glas vin/vand til maden
  • Byvandring i Puerto de la Cruz
  • Udflugt til Garachico og Icod de los Vinos
  • Udflugt til historiske La Laguna med markedsbesøg
  • Udflugt til aristokratiske La Orotava, inkl. entré til La Casa de los Balcones
  • Dansktalende rejseleder på rejsemålet
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.

Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.

Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.

I ro og mag

Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.

Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.

Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.

Ekstraarrangementer

Ekstraarrangementer bestilles sammen med rejsen (min. 15 deltagere).