SchweizØstrig
RejsenyhederStorbyferieRundrejser
Flyrejser Togrejser

Transalpin Ekspressen · Fra Zürich til Wien

Fra 15.999,- pr. person

7 dage

  • 2026:
  • jun
  • sep
  • Unik togrejse gennem alperne
  • Oplev både Zürich og Wien på samme tur
  • En opvisning i alpernes smukke natur

Tag med på en spændende og anderledes togtur. Her rejser vi med Transalpin Ekspressen fra Zürich i Schweiz til Wien i Østrig. Turen fører os gennem bjergtagende landskaber, langs floder og til smukke byer som Innsbruck, Salzburg og Zell am See. Oplev Alpernes smukke natur glide forbi fra et togvindue.

Rejs med Vitus Rejser på Transalpin Ekspressen fra Zürich til Wien.

Dyk ned i Alpernes hjerte med den ikoniske togrejse fra Zürich til Wien. Den legendariske Transalpin Ekspressen tager os på en betagende rejse gennem Schweiz’ og Østrigs mest spektakulære landskaber.

Fra det øjeblik toget forlader Zürich, åbner et panorama af krystalklare søer og dramatiske bjergtinder sig for dine øjne. Rejsen fortsætter gennem frodige dale og charmerende landsbyer, inden vi passerer majestætiske bjergpas.

Denne togtur er mere end blot transport; det er en rejse for sanserne, når de mange smukke og varierende landskaber glider forbi. Det hele kulminerer med ankomst i kejserbyen Wien.

Oplev en uforglemmelig tur, der skaber minder for livet.

Vi kører på 1. og 2. klasse på togene og har selvfølgelig sørget for pladsreservation. 

Undervejs bor vi på gode hoteller nær hovedbanegårdene, så vi går altid til fods fra toget til hotellerne og retur til toget i de forskellige byer. Du skal selv håndtere din bagage og gå med den mellem 200 og 800 meter.

I alle byer inviterer vores rejseleder på en byvandring, og derudover er der god tid til at opleve byerne i dit eget tempo, enten inden dagens afgang med toget, eller når vi kommer frem til dagens by.

Vi har en dags pause fra togrejsen i Zell am See, en af Østrigs kendte feriebyer, både sommer og vinter. Zell am See er smukt beliggende ved Zeller See og med en charmerende gammel bymidte.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Zürich, Wien-København, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel med offentlig transport t/r
  • Togrejse på 1. og 2. klasse, inkl. pladsreservation fra Zürich til Wien
  • 1 nat i Zürich på Ibis Styles Zurich City Center***
  • 1 nat i Innsbruck på IBIS Hotel Innsbruck***
  • 2 nætter i Zell am See på Hotel Steinerwirt***
  • 1 nat i Salzburg på ARTE Hotel Salzburg****
  • 1 nat i Wien på Novotel Wien Hauptbahnhof****
  • 6 x morgenmad (2.-7. dag)
  • 1 x middag (6. dag)
  • Byvandring i Zürich
  • Byvandring i Innsbruck
  • Byvandring i Zell am See
  • Byvandring i Salzburg
  • Byvandring i Wien
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.