Transalpin Ekspressen · Fra Zürich til Wien
Fra 15.999,- pr. person
7 dage
- 2026:
- jun
- sep
- Unik togrejse gennem alperne
- Oplev både Zürich og Wien på samme tur
- En opvisning i alpernes smukke natur
Tag med på en spændende og anderledes togtur. Her rejser vi med Transalpin Ekspressen fra Zürich i Schweiz til Wien i Østrig. Turen fører os gennem bjergtagende landskaber, langs floder og til smukke byer som Innsbruck, Salzburg og Zell am See. Oplev Alpernes smukke natur glide forbi fra et togvindue.

Dyk ned i Alpernes hjerte med den ikoniske togrejse fra Zürich til Wien. Den legendariske Transalpin Ekspressen tager os på en betagende rejse gennem Schweiz’ og Østrigs mest spektakulære landskaber.
Fra det øjeblik toget forlader Zürich, åbner et panorama af krystalklare søer og dramatiske bjergtinder sig for dine øjne. Rejsen fortsætter gennem frodige dale og charmerende landsbyer, inden vi passerer majestætiske bjergpas.
Denne togtur er mere end blot transport; det er en rejse for sanserne, når de mange smukke og varierende landskaber glider forbi. Det hele kulminerer med ankomst i kejserbyen Wien.
Oplev en uforglemmelig tur, der skaber minder for livet.

Vi kører på 1. og 2. klasse på togene og har selvfølgelig sørget for pladsreservation.
Undervejs bor vi på gode hoteller nær hovedbanegårdene, så vi går altid til fods fra toget til hotellerne og retur til toget i de forskellige byer. Du skal selv håndtere din bagage og gå med den mellem 200 og 800 meter.
I alle byer inviterer vores rejseleder på en byvandring, og derudover er der god tid til at opleve byerne i dit eget tempo, enten inden dagens afgang med toget, eller når vi kommer frem til dagens by.
Vi har en dags pause fra togrejsen i Zell am See, en af Østrigs kendte feriebyer, både sommer og vinter. Zell am See er smukt beliggende ved Zeller See og med en charmerende gammel bymidte.
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Zürich, Wien-København, inkl. indchecket bagage
- Alle flyskatter og -afgifter
- Transfer lufthavn-hotel med offentlig transport t/r
- Togrejse på 1. og 2. klasse, inkl. pladsreservation fra Zürich til Wien
- 1 nat i Zürich på Ibis Styles Zurich City Center***
- 1 nat i Innsbruck på IBIS Hotel Innsbruck***
- 2 nætter i Zell am See på Hotel Steinerwirt***
- 1 nat i Salzburg på ARTE Hotel Salzburg****
- 1 nat i Wien på Novotel Wien Hauptbahnhof****
- 6 x morgenmad (2.-7. dag)
- 1 x middag (6. dag)
- Byvandring i Zürich
- Byvandring i Innsbruck
- Byvandring i Zell am See
- Byvandring i Salzburg
- Byvandring i Wien
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Er rundrejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- jun
- jul
- sep
Bretagne & Normandiet
Kom tæt på den nordfranske sjæl, og mærk kontrasten mellem Bretagnes vilde, ubændige natur og Normandiets fredelige, historiske charme. På denne indholdsrige rundrejse oplever vi blandt andet piratbyen Saint-Malo, klosterøen Mont Saint-Michel, Jeanne d'Arcs historiske Rouen og Monets have.
Fra 12.999,-

- 2026:
- jan
- mar
Spanske Atlanterhavsøer · La Gomera, La Palma & El Hierro
Følg med på denne fantastiske rundrejse på De Kanariske Øer. På La Gomera, La Palma og El Hierro oplever vi steder, som kun de færreste kender. Øerne stråler af skønhed og er både forskellige og fremmedartede. Vi tager ud på eventyrlige udflugter og har god tid til afslapning i de fantastiske naturområder.
Fra 21.999,-

- 2026:
- apr
- maj
- jun
- jul
- aug
- sep
Sydengland · Cornwall, Devon & Bath
Tag med på rundrejse i Sydengland, og oplev Devons Jurassic Coast, Cornwalls idylliske landsbyer, Cotswolds bakkede landskab og ikke mindst elegante og historiske Bath. Glæd dig også til at besøge det majestætiske slot Windsor Castle, hvor Dronning Elizabeth II er stedt til hvile.
Fra 12.499,-

- 2026:
- maj
- jun
- jul
- aug
Skotland · Højlandet, Hebriderne & Edinburgh
Til denne rundrejse har vi udvalgt nogle af Skotlands flottest beliggende hoteller fra pompøse victorianske kurhoteller til en rolig oase i den fantastiske natur ved Den Grædende Dal, Glencoe. Undervejs oplever vi øgruppen Hebriderne med de smukke øer Iona og Isle of Mull, kører med damptoget The Jacobite Steam Train, ser det imponerende slot Blair Castle og nyder en hel dag i den smukke hovedstad, Edinburgh.
Fra 16.999,-






