Harzen & Wernigerode · Julemarked · I ro og mag
Fra 4.599,- pr. person
4 dage
- 2025:
- dec
- Julemarked i Wernigerode og Goslar
- Togtur med damptog i Østharzen
- 4-stjernet hotel
Oplev Wernigerode i juletiden, hvor du med sikkerhed kommer i julestemning, når du begiver dig rundt blandt de farverige gamle bindingsværkshuse mens duften af varm Glühwein, kanel og brændte mandler spreder sig. På denne I ro og mag-rejse bor vi godt og centralt i byen med både gågaden og julemarkederne tæt på.

Der er noget særligt over Wernigerode i juletiden. Kombinationen af bjerge, bindingsværkshuse og brosten passer perfekt til julemarkedernes små træboder med kunsthåndværk og julegodter. Glæd dig til at opleve den farvestrålende og charmerende by, når rejselederen viser rundt på en afslappet byrundtur.
Vi besøger også den gamle kejserby Goslar og tager på tur med damptog fra Wernigerode. Hvis vi er heldige har sneen lagt sig, og vi vil få en ægte juleoplevelse i Harzens snebelagte landskab. Et perfekt udgangspunkt for en rejse, hvor julefreden kan indfinde sig.

I ro og mag - her sætter vi tempoet ned
Er du blandt dem, der synes, at det går lidt for stærkt på vores rejser?
Så skal du vælge en ”I ro og mag”-dato. Her skruer vi ned for tempoet og tager ekstra hensyn, så alle kan være med.
Inkluderet i rejsen
- 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
- 3 nætter på HKK Hotel Wernigerode****
- 3 x morgenmad (2.-4. dag)
- 2 x frokost (1. og 4. dag)
- 3 x middag (1.-3. dag)
- Byrundtur med turisttog i Wernigerode
- Julemarked i Wernigerode
- Besøg i Goslar, inkl. besøg på julemarked
- Togtur med damptog i Østharzen
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

I ro og mag - her sætter vi tempoet ned:
Er du blandt dem, der synes, at det går lidt for stærkt på vores rejser? Så skal du vælge en ”I ro og mag”-rejse. Her skruer vi ned for tempoet og tager ekstra hensyn, så alle kan være med.
Læs mere om, hvad det betyder at rejse "I ro og mag" samt om kravene til din fysiske form under "Praktiske oplysninger" her på siden.
Du kan se alle rejser, hvor vi tilbyder ”I ro og mag”-rejser her.
Praktiske informationer
Få svar på en række praktiske spørgsmål i forbindelse med din rejse.
Vigtig information om "I ro og mag"-rejser
Er du blandt dem, der synes, at det går lidt for stærkt på vores rejser? Så skal du vælge en ”I ro og mag”-rejse. Her skruer vi tempoet ned og tager ekstra hensyn. Vores koncept ”I ro og mag” finder du på enkelte datoer på udvalgte rejsemål.
Du kan se alle rejser, hvor vi tilbyder ”I ro og mag”-rejser her.
Tilpasset udflugtsprogram
På afgange med ”I ro og mag” har vi foretaget justeringer i programmet, så det passer bedre til dig, der ikke længere er så godt til bens. Vi holder eksempelvis lidt flere pauser på udflugterne og går i et roligt tempo, så alle kan være med. Hvor det er muligt, kører vi desuden med små turisttog gennem byerne i stedet for at tage på byvandring, ligesom at udflugtsmål kan blive ændret til et alternativ, hvis programmet er for strabadserende. Du skal dog kunne gå 500 meter uden pauser samt være forberedt på, at vi i løbet af en dag går 2-3 kilometer med pauser undervejs.
Udvalgte hoteller og skibe
De hoteller og skibe, vi benytter, er som udgangspunkt ikke handicapvenlige, men vi har sørget for, at hovedparten ikke har for mange trapper samt har elevator og en god beliggenhed.
En ekstra hjælpende hånd
Som en ekstra service vil der altid være to rejseledere med på vores ”I ro og mag”-rejser, så der er en ekstra hjælpende hånd. Du skal selvfølgelig stadig være selvhjulpen for at deltage på rejserne.
Værd at vide om de forskellige rejseformer, når du rejser "I ro og mag"
Busrejser:
Vi gør opmærksom på, at du skal ind og ud af bussen flere gange i løbet af en dag, hvor der er 4-5 høje trin. På vores færgeoverfarter til blandt andet Tyskland er der elevator fra hvert dæk, men det er ikke muligt at få en eventuel medbragt rollator ud af bussens bagagerum og med op på passagerdækkene. Det er ikke tilladt at blive siddende i bussen under overfarten.
Flodkrydstogter:
Mange skibe har elevator, men på flere skibe går elevatoren ikke til soldækket. Her findes enten en trappe eller en trappe med dertilhørende stolelift. Dette fremgår under skibsbeskrivelsen på den enkelte rejse.
Når skibet lægger til kaj, kan det forekomme, at vi ligger uden på andre skibe i anden eller tredje række. Det betyder, at du skal gå over de andre skibe for at komme i land. Dette kan ikke altid undgås, samt at det ikke altid kan undgås, at man skal over soldækket for at komme i land.
Flyrejser:
Lufthavne kan være store, og der kan være langt at gå ud til gaten, ligesom at vi kan have mellemlandinger, hvor det er nødvendigt at gå gennem endnu en lufthavn. Vi anbefaler som altid at ankomme i god tid, så man uden for meget stress og jag, kan komme gennem check-in og sikkerhedskontrollen.
Har du spørgsmål til, om en given rejse passer til din fysiske form, er du altid mere end velkommen til at kontakte os.
Er I ro og mag-rejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- jun
- jul
- aug
Tyrol · Fulpmes · I ro og mag
Ny I ro og mag-rejse til Tyrol og den charmerende alpeby Fulpmes i Stubaital-dalen. Her er vi omgivet af høje bjerge og smuk natur. Vi bor på Hotel Das Posthaus stubai & smart, hvor vi hygger os og slapper af og bliver forkælet med dejlig mad og masser af Gemütlichkeit. Denne rejse passer godt til dig, der er dårligt gående.
Fra 9.999,-

- 2026:
- jul
Main · Krydstogt fra Bamberg til Frankfurt · I ro og mag
Spændende og ny I ro og mag-rejse, hvor du kan glæde dig til et skønt krydstogt på den smukke Main-flod i det sydlige Tyskland gennem delstaterne Bayern og Hessen. Vi sejler med vores populære 4-stjernede skib MS Leonora, hvor vi nyder den inkluderede helpension.
Fra 13.999,-

- 2026:
- maj
- jun
- jul
- aug
- sep
- okt
Sauerland · Olsberg & Bad Berleburg · I ro og mag
En af vores mest populære rejser er her nu som I ro og mag-rejse, hvor vi sætter tempoet ned, så der er god tid til at nyde turen. Olsberg ligger i hjertet af Sauerland midt i Tyskland, og her skal vi opleve Berleburg, sejle en tur på en af de store søer samt besøge et lokalt bryggeri, der byder på rundvisning og ølsmagning. Vi bor på et centralt beliggende hotel, hvor vi blandt andet hygger os med musik, dans og kegleturnering.
Fra 5.499,-

- 2026:
- maj
- aug
- sep
Halmstad, Sofiero og Varberg · I ro og mag
Tag med os på en trevlig I ro og mag-rejse til den sydsvenske by Halmstad, der på fineste vis kombinerer historisk charme med smukke landskaber. Vi bor dejligt på 4-stjernet hotel og besøger blandt andet Sofiero Slotshave, Varberg, Kvibille og Mölle.
Fra 5.999,-



