Tyskland
Flodkrydstogter
Krydstogter Busrejser

Mosel & Rhinen · Krydstogt med MS Leonora

Fra 12.499,- pr. person

8 dage

  • 2026:
  • jul
  • aug
  • sep
  • Tysklands smukkeste vinbyer
  • Helpension ombord
  • Populært 4-stjernet skib
  • Stort udflugtsprogram

Maleriske landskaber, gamle borge og vinranker så langt øjet rækker. Glæd dig til et underskønt og populært flodkrydstogt på den bugtede og naturskønne Mosel samt den smukkeste strækning af Rhinen. Vi sejler med det populære 4-stjernede skib MS Leonora.

På dette flodkrydstogt er der god tid til at slappe af og nyde den særlige stemning og flodlandskabets romantik.

Sejladsen på Mosel er en oplevelse i sig selv, da vi skal gennem en række sluser på strækningen.

Rhinen er stadig vigtig for transport af gods og personer, så her er der altid skibstrafik i begge retninger. Det er en fornøjelse at sidde på skibets soldæk og følge med i livet på floden og langs dens bredder.

Undervejs besøger vi de dejlige byer Rüdesheim, Koblenz, Zell, Traben-Trarbach, Trier, Bernkastel og Cochem.

Det gode MS Leonora fortøjret ved flodbredden og klar til at modtage gæster til en flodkrydstogt.

Det populære 4-stjernede skib MS Leonora danner en dejlig ramme om sejladsen på de naturskønne strækninger af Mosel og Rhinen. 

Vi har naturligvis inkluderet helpension i skibets gode restaurant, og alle de spændende udflugter køres med vores egen bus, som følger os på hele krydstogtet.

Vi sejler desuden mest om dagen, så du fra skibets store soldæk kan nyde den fascinerende sejlads på to af Tysklands mest naturskønne floder.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
  • Færge Danmark-Tyskland t/r
  • 7 nætter ombord på MS Leonora****+
  • 7 x morgenmad (2.-8. dag)
  • 8 x frokost (1.-8. dag)
  • 7 x middag (1.-7. dag)
  • Velkomstdrink ombord
  • Rundvisning og vinsmagning på Schloss Vollrads
  • Vinsmagning hos familien Schneider i Traben-Trabach
  • Besøg i Rüdesheim og ved Niederwalddenkmal
  • Byvandring i Koblenz
  • Besøg i Zell
  • Besøg i Traben-Trarbach
  • Byrundtur i Trier
  • Besøg i Bernkastel
  • Byrundtur med turisttog i Cochem
  • Alle passager- og havneafgifter
  • Kuffertservice ved ind- og udskibning
  • Obligatoriske drikkepenge til skibets besætning, værdi kr. 420,-
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.

Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.

Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.

I ro og mag

Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.

Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.

Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.