André Rieu · Koncert i Maastricht
Fra 7.799,- pr. person
5 dage
- 2026:
- jul
- André Rieu på hjemmebane
- Koncert under åben himmel
- Vi bor i charmerende Valkenburg
En af årets store musikalske begivenheder. Oplev valsekongen André Rieu og hans orkester, Johann Strauss Orchestra, til Open Air-koncert i Rieus hjemby, Maastricht. Vi bor i den nærliggende by Valkenburg og nyder fem dejlige dage i det sydlige Holland.

At opleve en kunstner på hjemmebane er altid noget ganske særligt - ikke mindst når kunstneren hedder André Rieu, og koncerten finder sted på torvet, Vrijthof, midt i hans hjemby, Maastricht.
André Rieu har gennem de sidste mange år afholdt sine populære sommerkoncerter i den hyggelige hollandske by.
Torvet er i hele juli måned omdannet til en stor åben koncertsal, og det er her vi skal opleve André Rieu sammen med sit store Johann Strauss-orkester, en perlerække af soloartister og gæsteoptrædener.
Der venter os en herlig sommeraften, når vi indfinder os på nok Hollands mest romantiske plads Vrijthof i Maastricht for at se det storslåede show under åben himmel.

Glæd dig til en spektakulær aften i selskab med den verdenskendte entertainer og musiker, hvor vi skal høre klassisk musik i nye forklædninger, valse, musik fra kendte operaer og populære musicalnumre - alt sammen akkompagneret af et farverigt og levende sceneshow.
Vi har inkluderet billet til sektion B1, der er placeret midt i venstre side.
Vi bor med inkluderet halvpension på det hyggelige Grand Hotel Monopole i den charmerende by Valkenburg, der ligger tæt på Maastricht.
Inkluderet i rejsen
- 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
- 4 nætter i Valkenburg på Grand Hotel Monopole***
- 4 x morgenmad (2.-5. dag)
- 2 x frokost (1. og 5. dag)
- 4 x middag (1.-4. dag)
- 1 x koncertbillet i sektion B1
- Byrundtur i Maastricht
- Togture gennem klippehulen, Gemeentegrot
- Besøg ved Dreiländerpunkt
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Er musikrejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2025:
- okt
London · ABBA Voyage
Tag med på en forrygende tur til London, hvor rejsens absolutte højdepunkt er showet ABBA Voyage. En uforglemmelig koncertoplevelse, der utvivlsomt får Swinging London til at leve op til sit navn.
Fra 8.999,-

- 2025:
- nov
Julekoncert i Odense · Anders Blichfeldt
Kom i julestemning i Odense, når vi skal til julekoncert med altid populære Anders Blichfeldt. Vi bor centralt på det 4-stjernede Comwell H.C. Andersen og skal både på byvandring, på julemarked og på juleudstilling.
Fra 3.599,-