Dagsprogram
Se vores inspirationsforedrag om rejsen her:
Indholdet kan ikke vises, da du ikke har accepteret cookies. For at se indholdet, skal du acceptere cookies (ved at trykke på det lille ikon nederst i venstre hjørne af hjemmesiden).
1. dag: Mod Centralasien
Om aftenen flyver vi fra København med Air Baltic via Riga til Kasakhstan. På flyet har vi inkluderet et let måltid.
2. dag: Æblets by Almaty
Om morgenen ankommer vi til Almaty, Kasakhstans største by, der er kendt for sin spektakulære beliggenhed omgivet af snedækkede bjerge. Æblet stammer fra Almaty, og i området gror mange forskellige æblesorter. Byens navn betyder derfor meget passende ”æblets fader”. Vi bor en enkelt nat på byens historiske Hotel Kazakhstan, der er Almatys vartegn og afbilledet på pengesedler. Værelset er til rådighed allerede ved ankomst, og vi nyder morgenmaden på hotellet, inden der er tid til afslapning efter rejsen.
Om eftermiddagen tager vi på en lille byvandring, hvor vi besøger den sovjetiske mindepark for de 28 Panfilov-soldater, som døde under 2. Verdenskrig. På sidste skoledag sætter elever blomster ved den evige flamme, og nygifte kommer her for at blive fotograferet. Vi besøger den smukke russisk-ortodokse Zenkov-trækirke i bolsjelignede farver og mønstre, der i Sovjettiden blev brugt som museum og koncertsal. Kirken åbnede igen i 2019 efter en større renovering. Vi kigger også ind på det spændende museum med over 1.000 musikinstrumenter, der ligger i en enestående træbygning, inden vi møder det ægte Centralasien på Det Grønne Marked. Her er boder fordelt på to etager fyldt med nødder, eksotisk frugt, tørret frugt, georgisk slik, farverige krydderier, koreanske salater, friske grøntsager, urter, kød og fisk. Kig ind i den store afdeling med tøj eller i den gammeldags butik med Almatys berømte chokolade. Man bliver let fristet på Det Grønne Marked, og selv om man skal forhandle om prisen, er der gode køb at gøre. Vi slutter byvandringen med en køretur med metroen. Almatys ni metrostationer er flot udsmykket, som var de et kunstmuseum. Om aftenen byder vi velkommen med middag på vores berømte hotel i panoramarestauranten på 26. etage.
Inkluderede måltider: Morgenmad og middag.
3. dag: På eventyr i Charyn Canyon
I dag starter vores fantastiske tredages rundtur i Kasakhstans uspolerede natur. I moderne 4-hjulstrækkere, med plads til 3-4 personer og bagage i hver bil, kører vi gennem små landsbyer og videre off road til Charyn Canyon Nationalpark, der ligger tæt på den kinesiske grænse. Selvom Charyn Canyon er mindre end USA's Grand Canyon, regnes de eventyrlige rødgule sandklipper for at være ligeså imponerende. Charyn Canyon strækker sig langs Tian Shan-bjergene og 154 kilometer langs den dybe Charynflod, der ligger i bunden af den dybe kløft. Gennem tiden har vind, sol og vand skabt helt unikke formationer i form af skulpturer i forskellige størrelser. Glæd dig til den lette vandretur på 40 minutter gennem Slotsdalen i bunden af kløften, hvor en lille vej fører os forbi de helt usædvanlige klippeformationer i en verden af smukke, rødlige nuancer omgivet af stejle, lodrette klipper. Vi når floden ved et åbent område, hvor vi nyder en traditionel frokost på områdets eneste restaurant. Charyn Canyon nydes bedst både set fra oven og set nedefra, og der er pauser undervejs ved særligt flotte udsigtspunkter.
Efter frokost kører vi til Månedalen og nyder panoramaudsigten over området, som føles fuldstændig uberørt af mennesker. Sidst på dagen når vi frem til Kolsay Lakes Nationalpark, hvor vi skal bo to nætter i et familieejet guesthouse. Temperaturen svinger meget i dette område selv på varme sommerdage, og det kan også være lidt koldt om natten. Om aftenen nyder vi en traditionel middag hos familien.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
4. dag: Den blågrønne Kaindy-sø, Kasakhstans perle
I dag går vores tur med 4-hjulstrækkere til Kaindy-søen, der ligger 2.000 meter over havets overflade. Kaindy-søen blev dannet under et jordskælv i 1911, hvor et stort jordskred dækkede kløften og oversvømmede skoven. At se søens mystiske landskab med de nærmest mumificerede træstammer, der overalt stikker op af søens klare blågrønne vand, er noget helt særligt - det er vandets kolde temperatur, der gør, at træstammerne er bevaret. Kaindy-søen er forståeligt nok blevet symbolet på Kasakhstan. På den lille vandretur ved søen oplever vi de naturskønne udsigtspunkter både set oppefra og helt nede ved søen. Her er der lidt stigninger og ujævnt terræn, ligesom jorden kan være lidt fugtig, men vi tager det roligt – oplevelsen er så stor, at det er alle anstrengelser værd. Et fantastisk landskab og en særlig ro hersker ved denne naturskønne sø. Lyt til stilheden, og mærk den friske luft. Undervejs holder vi pause og nyder vores frokostmadpakker. Om aftenen venter middagen i vores guesthouse.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
5. dag: Den mørkeblå Kolsay-sø
Efter morgenmaden venter atter en dag i det fri, når vi besøger en af de smukke Kolsay-søer ved grænseområdet til Kirgisistan. Søen ligger i et naturligt bjergreservoir, der blev skabt af et jordskred, der blokerede for Kolsay-floden, og som dermed dannede Kolsay-søerne. Vi besøger den første af søerne i ca. 1.800 meters højde. Søens krystalklare vand er omgivet af skove med høje træer, og på grund af søens øde beliggenhed vokser her sjældne planter, som blandt andet edelweiss. Forskere har faktisk registreret 704 plantearter i nationalparken, hvoraf 11 er klassificeret som sjældne. Vi følger en lille træbeklædt sti langs den ene siden af søen til et idyllisk udsigtspunkt og fortsætter stille og roligt ad en let vandresti langs den anden søbred helt til enden, hvorfra vi skal samme vej tilbage - gåturen er på cirka to kilometer. Nyd søens mørkeblå farve, lad dig betage af skyernes og træernes refleksioner i det blanke vandspejl.
Efter uovertrufne naturoplevelser i nationalparkerne kører vi til den lille landsby Saty, hvor vi nyder frokosten hos en lokal familie. Herefter kører vi tilbage til storbyen Almaty, hvor vi skal bo fire nætter i hjertet af byen på et af de mest populære hoteller. Om aftenen nyder vi middagen på hotellet.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
6. dag: På egen hånd i Almaty
Nyd formiddagen eller hele dagen på egen hånd med shopping i et af Almatys store indkøbscentre, et gensyn med Det Grønne Marked, afslapning på en hyggelig café eller måske med en af hotellets spabehandlinger? Det er spændende at gå på opdagelse og besøge markederne, som på mange måder stadig fungerer som i Sovjettiden. Mon ikke det lave prisniveau gør, at kufferten bliver tungere end på udrejsen?
Inkluderede måltider: Morgenmad.
Ekstraarrangement: Falkefarm og orientalsk middag med show
Om eftermiddagen besøger vi falkefarmen Sunkar. Falkejagt menes at have sin oprindelse i Centralasien ca. 2.000 år f.Kr., og kasakherne har en årelang tradition for at bruge både falke, ørne og høge til jagt. Rovfuglene er værdsat til jagt på grund af deres instinkt og fart. Inden opfindelsen af våben var rovfuglene en afgørende omstændighed i krig, men i dag er det en sport og hobby. Fuglene får lov at flyve frit, men en madbelønning lokker dem hver dag tilbage. På en sjov og lærerig måde kommer vi tæt på rovfuglene og får eksempler på deres fantastiske jagt og elegante flyveegenskaber. Vi får et fremragende show på 30 minutter, hvor vi ser den majestætiske ørn, den lynhurtige falk, den uhyggelige grib, høgen og den sagnomspundne ugle.
Vi afslutter dagen med en stemningsfuld middag på Alasha, der er en af Almatys bedste restauranter. Her emmer det af orientalsk atmosfære i restauranten, der er lavet som et gammelt karavanserai med ægte tæpper, keramiske fliser og en skøn duft af vandpiber. Vi nyder en flot traditionel middag og underholdes med musik og orientalsk dans.
7. dag: Byrundtur i Almaty
Efter morgenmaden kører vi lidt uden for Almaty til Ili Alatau Nationalpark, hvorfra vi med moderne svævebane kører op til Medeo, verdens højst beliggende olympiske isstadion. Vi fortsætter videre op med svævebane til bjergresortet Shymbulak i 2.260 meters højde, hvor der er et imponerende syn over bjergene. I 1950’erne vandrede skiløbere hele vejen op ad bjerget for derefter på blot et øjeblik at køre ned igen! I dag er det et velbesøgt resort med dyre restauranter.
Vi kører tilbage til Almaty, og efter frokosten på en lokal restaurant spadserer vi gennem gågaden Panfilov, der er fyldt med moderne butikker, hyggelige cafeer og restauranter. Turen starter ved Operaen og slutter ved det stemningsfulde Arbat, hvor kunstmalere og gadeoptrædende holder til. Byvandringen slutter med endnu en tur i svævebane, denne gang til Kok Tobe, der ligger i 1.100 meters højde. Kok Tobe betyder den grønne bakke, og herfra har vi en flot udsigt over byen. Det er også et yndet udflugtsmål for familier, som hygger sig i den lille forlystelsespark med minizoo. Rejselederen anbefaler gerne en hyggelig restaurant i gå afstand fra hotellet, hvor du om aftenen for egen regning kan få en god middag.
Vi tager forbehold for lukning af svævebanerne ved dårligt vejr.
Inkluderede måltider: Morgenmad og frokost.
8. dag: Etno-landsbyen Huns
I dag tager vi et skridt tilbage i tiden og kommer tæt på nomadernes fortid på en spændende heldagsudflugt til den lille familieejede landsby Huns, der ligger lidt uden for Almaty. Landsbyen fungerer som et levende frilandsmuseum. Her overværer vi et hesteshow med meget dygtige ryttere, ser bueskydning, musik og dans, og oplever hvordan de velsmagende baursak, Kasakhstans svar på Berliner Pfannkuchen, tilberedes. I næsten 1.500 år var de filtfremstillede yurter nomadernes traditionelle bolig, og vi hører om det smukke håndværk med mange detaljer og smager på hestemælk. I dag bruges mere moderne yurter som sommerhuse. Vi hører om de gamle ritualer, og måske får vi lov at overvære den lille ceremoni, der knytter sig til et barns etårs fødselsdag. Mange af de gamle traditioner er stadig i brug i de kasakhiske familier. Under besøget nyder vi en traditionel frokost i landsbyen.
Om aftenen spiser vi afskedsmiddag på en charmerende restaurant, der ligger i gåafstand fra hotellet.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
9. dag: Hjemrejse
Tidligt om morgenen kører vi til lufthavnen og flyver med Air Baltic via Riga til København. Vi har en morgenmadspakke med fra hotellet, og på flyvningen serveres undervejs et lille måltid. Vi ankommer til København først på eftermiddagen.
Inkluderede måltider: Morgenmad.
Bemærkninger
Ekstraarrangement bestilles sammen med rejsen (min. 10 deltagere).
Rejseforedrag
Ved køb af denne rejse er der inkluderet et inspirerende foredrag om rejsen, hvor du kan hilse på rejselederen og måske allerede her møde dine medrejsende. Foredraget finder sted i København, og du modtager en personlig invitation med dag og sted et par måneder før, du skal afsted på din drømmerejse.