Dagsprogram
1. dag: Mod Grækenlands hovedstad, Athen
Afsejling kl. 16.00.
Fra Københavns Lufthavn flyver vi med SAS direkte til Athen, hvor vi ankommer midt på dagen. Fra lufthavnen kører vi med bus til havnebyen Piræus, hvor vi går ombord på vores krydstogtskib Celestyal Experience.
Efter vi har fundet os til rette i vores kahytter, mødes vi på skibets øverste dæk og nyder udsejlingen fra Athen. Om aftenen er der velkomstmiddag i skibets restaurant.
Inkluderede måltider: Middag.
2. dag: Istanbul, Tyrkiet
Ankomst kl. 15.30
Slap af på det dejlige skib, og slå dig eventuelt ned i en liggestol, såfremt vejret tillader det. Du kan også orientere dig i skibets avis om aktiviteterne ombord. Du kan for eksempel deltage i de daglige yogatimer. Om eftermiddagen ankommer vi til Tyrkiets største by Istanbul, hvor vi oplever Bosporusstrædet, som deler Istanbul Europa og Asien. De to kontinenter er forbundet af to broer, Galata og Atatürk.
På dagens eftermiddagssudflugt skal vi på en malerisk sejltur i en mindre båd op igennem en del af det 30 kilometer lange stræde. Undervejs kan du se ruiner fra det osmanniske rige, ligesom vi kommer forbi det luksuriøse og ekstravagante Dolmabahce-palads, som engang var sæde for osmanniske herskere. Vi passerer også Ciragan-paladset, et gammelt kongepalads, som efter en omfatttende renovering i dag fungerer som et luksuriøst og glamourøst 5-stjernet hotel. På den asiatiske side af strædet ser vi Beylerbeyi-paladset, sultanens sommerresidens og fæstningen Anatolia, som ligger ved strædets smalleste sted. Vi sejler videre til bydelen Kanlica, hvor husene ligger så tæt på strædet, at det næsten ser ud som om, de er ved at falde i vandet.
Den stemningsfulde sejltur slutter ved Den Egyptiske Bazar, som er et af verdens største og ældste markedsområder. Her får du lidt tid på egen hånd til at shoppe og nyde krydderibasarens overvældende dufte, inden vi returnerer til skibet sidst på dagen.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
3. dag: Istanbul, Tyrkiet
Afsejling kl. 20.00
I dag kan du gå på opdagelse i den spændende metropol, hvor Europa møder Asien, vest møder øst og nyt møder gammelt. Du har måske lyst til at udfordre dit forhandlingstalent i Grand Bazaar, hvor du kan gå på opdagelse i de mange overdækkede arkader fyldt med over 4.000 butikker. Du kan også deltage i en interessant halvdagsudflugt til Sultanahmet-pladsen, hvor man finder nogle af Istanbuls største seværdigheder.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
Ekstraarrangement: Sultanahmet-pladsens store seværdigheder
Fra skibet kører vi i bus ind til Sultanahmet-pladsen, Istanbuls hjerte, der summer af liv og atmosfære. Her skal vi besøge Den Blå Moské fra 1616, som blev bygget på ordre fra den dengang 20 år gamle sultan Ahmed I. Moskeen er et arkitektonisk pragtstykke med ikke mindre end seks minareter og flere imponerende kupler. Der kan være cirka 10.000 bedende i moskeen, og i et sarkofag hviler Ahmed I, hans hustru og deres tre sønner. Vi ser også Hagia Sophia, hvor rejselederen fortæller den fantastiske historie om den antikke kirke, der senere blev moské og i dag er et museum. Bygningen kan føres tilbage til Romerrigets kejser Konstantin. Istanbuls tidligee navn er Konstantinopel opkaldt efter selvsamme kejser.
Ikke langt fra Hagia Sophia skal vi besøge et fascinerende bygningsværk under jorden, Basilikacisternen, som blev bygget i perioden fra 527-565 for at sikre byens vandforsyning i tilfælde af en belejring. Cisternen er 140 meter lang og 70 meter bred og nåes via 55 trappetrin. Hernede under jordens overflade findes ikke mindre end 12 rækker med 28 marmorsøjler i hver række, som står under vand. Vi slentrer rundt på gangbroer og nyder det fantastiske syn af lyset og søjlerne, der spejler sig i vandets overflade - en oplevelse, der imponerer de fleste. Efter dette specielle besøg returnerer vi til skibet for at nyde frokosten ombord.
4. dag: Canakkale, Tyrkiet
Ankomst kl. 07.00 og afsejling kl. 17.00.
Gå på opdagelse i Canakkale, der er fyldt med unikke bygninger og butikker, hvor du kan købe alt lige fra frisk fisk til lokalt håndværk. Du kan også tage med på en udflugt, hvor vi går i oldtidens gamle legenders fodspor.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
Ekstraarrangement: Troja og Assos
På denne heldagsudflugt oplever du alt lige fra episke kærlighedshistorier til oldtidens berømte legender - de antikke byer Troja og Assos har det hele. Fra Canakkale kører vi sydover til Troja fra det 4. århundrede f.Kr., som ligger for foden af Mount Ida. Troja blev berømt på grund af Homers episke digt Iliaden, som beskriver den trojanske krig. Vi hører myten om Helene og prins Paris (af Troja), hvis skønhed siges at være årsag til krigen mellem Sparta og Troja. Troja eksisterede i 4.000 år, men forsvandt pludseligt, og det var først i år 1870, man gjorde de første fund af byen. Indtil da troede de fleste mennesker, at Troja kun eksisterede i de gamle fortællinger. Vi stopper og besøger det arkæologiske udgravningsområde, som i 1998 blev opført på UNESCO's Verdensarvsliste, ligesom vi ser en kopi af den enorme sagnomspundne trojanske hest.
Fra Troja fortsætter vi sydover til Assos, som ligger helt fantastisk i en malerisk bugt. Ovenfor bugten stopper vi for at se det antikke tempel Athena og nyder udsigten, hvor du i klart vejr kan se helt over til den græske ø Lesbos. Frokosten nyder vi i den livlige gamle havn fyldt med atmosfære og lokalt liv med fiskere og deres små fartøjer. Herfra returnerer vi til vores skib i Canakkale.
5. dag: Volos, Grækenland
Ankomst kl. 07.00 og afsejling kl. 17.00.
I dag anløber vi Volos, som ligger for foden af bjerget Pelion cirka 330 kilometer nord for Athen. Brug dagen i den hyggelige og charmerende kystby, som byder på oplevelser for enhver smag. Der er adskillige cafeer og restauranter - måske har du lyst til at prøve en alt-godt-fra-havet-meze, som er det græske svar på tapas. Du kan også besøge et af byens museer for eksempel Det Arkæologiske Museum, som er et af Grækenlands ældste. Eller måske vil du med på en heldagsudflugt til det spektakulære og unikke klippeområde Meteora, hvor vi oplever de bemærkelsesværdige græske klostre, der er placeret på klippetoppe.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
Ekstraarrangement: Meteoras spektakulære klipper med de "svævende" klostre
Fra Volos kører vi i bus nordover, og undervejs passerer vi byerne Larisa, Trikala og Kalambaka. Vi når Meteoras imponerende klippeformationer, og synet tager næsten pusten fra enhver. Det er ganske enkelt et unikt, utæmmet natursceneri med gigantiske klipper, der kaster skygger rundt omkring i landskabet. Meteora er også kendt som "Stenskoven", som er spredt ud over et område på cirka 30 kilometer. Klipperne har forskellige højder - nogle er cirka 400 meter høje, og på toppen af disse klipper finder vi Meteoras klostre. Engang var her 30 klostre, men i dag er det blot seks, der stadig er i brug.
Rejselederen fortæller historien om klostrenes tilblivelse, og du har efterfølgende mulighed for at besøge et af dem. Vi kører derefter ned for foden af de gigantiske klipper til den maleriske landsby Kastraki, hvor vi nyder en frokost på en traditionel græsk taverna og den fabelagtige udsigt. Vi er tilbage på vores skib sidst på eftermiddagen.
6. dag: Heraklion (Kreta), Grækenland
Ankomst kl. 13.00 og afsejling kl. 23.59.
Ved frokosttid lægger vores skib til i Kretas hovedby Heraklion, og herfra tager vi på udflugt til øens absolut største seværdighed; det gamle minoiske palads Knossos.
Knossos ligger lidt udenfor Heraklion, og på vores vej dertil kører vi forbi Koules-fæstningen, som er bygget af venetianerne i 1500-tallet for at beskytte den lille havn. Vi passerer også den venetianske fontæne Morozini og Skt. Titus-kirken fra det 10. århundrede, inden vi når Knossos, som anses for at være Europas ældste by og den største på Kreta.
I bronzealderen var området centrum for oldtidsfolket minoerne, som er navngivet efter kong Minos af Kreta. Knossos var et imponerende og luksuriøst bygningsværk fyldt med slotsgårde, templer og private værelser. Paladset med sine 1.400 værelser dækkede over et areal på 22.000m2, og her boede cirka 300 mennesker. Det er både interessant og spændende at gå rundt i det store ruinområde, hvor du blandt andet har mulighed for at se kongen og dronningens private gemakker, ligesom du eventuelt kan se den ældste trone i Europa i tronrummet. Det er fascinerende at trække vejret i den årtusinde gamle by, og har du lidt fantasi, er det nemt at forestille sig de gamle legender komme til live i de unikke omgivelser. Du får selvfølgelig tid på egen hånd til egne oplevelser i et af de lokale museer på stedet, eller måske du vil nyde en kop kaffe på en af de små cafeer. Vi er tilbage på skibet sidst på eftermiddagen.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
7. dag: Santorini og Mykonos, Grækenland
Ankomst kl. 07.00 og afsejling kl. 13.00. (Santorini)
Ankomst kl. 19.00 og afsejling kl. 02.00+1 (Mykonos)
Santorini er nok Grækenlands smukkeste ø, og du har helt sikkert set billeder fra den unikke vulkanø, hvor landsbyer med hvide huse og blåmalede døre ligger spredt ud i det maleriske landskab.
Fra skibet kører vi først til landsbyerne Firostefani og Imerovigli, som ligger helt fantastisk på klippebalkoner 260 meter over havet med en forrygende udsigt over Det Ægæiske Hav. På vores panoramakøretur ser vi også Megalochori, som er omgivet af vingårde, og vi stopper for at nyde den betagende udsigt og måske fange det perfekte feriebillede. På afstand kan du skimte øens hovedstad Fira og de tre øer Thirassia, Palea Kameni og Nea Kameni, der ligger som en klynge omkring Santorini.
I landsbyen Oia slentrer vi en tur gennem de hyggelige gader fyldt med butikker, cafeer, gallerier og hoteller, som er bygget i den traditionelle kykladiske stil. Her får du tid på egen hånd til at shoppe, slappe af og nyde den helt særlige græske og romantiske atmosfære. Vi er tilbage på skibet midt på dagen, så du kan nyde din frokost og afsejlingen fra den spektakulære ø.
Først på aftenen ankommer vi til den græske ferieø Mykonos. Har du lyst, kan du gå en tur i land enten inden eller efter middagen - vi sejler først herfra om natten.
Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.
8. dag: Grækenland, Athen og hjemrejse
Ankomst kl. 09.00.
Det er blevet tid til at sige farvel til vores dejlige skib, som vi forlader efter morgenmaden. Vi kører fra Piræus til Athens lufthavn, hvor vi flyver med SAS til København og ankommer om eftermiddagen.
Inkluderede måltider: Morgenmad.
Bemærkninger
Udflugter skal bestilles sammen med rejsen.