Nyhed!

Togrejse · André Rieu · Julekoncert i Maastricht · 2023

Togrejser
5 Dage

Tag med på togrejse, og oplev valsekongen André Rieu og hans orkester Johann Strauss Orchestra til en vaskeægte julekoncert i Rieus hjemby Maastricht. Vi bor i den nærliggende by Valkenburg og nyder fire dejlige dage i det sydlige Holland.

At opleve en kunstner på hjemmebane er altid noget ganske særligt - ikke mindst når kunstneren hedder André Rieu, og koncerten finder sted i hans hjemby Maastricht. Glæd dig til en spektakulær aften i selskab med den verdenskendte entertainer og musiker, hvor vi skal høre klassisk julemusik i nye forklædninger, akkompagneret af et farverigt og levende sceneshow.

I det store messecenter...

Tag med på togrejse, og oplev valsekongen André Rieu og hans orkester Johann Strauss Orchestra til en vaskeægte julekoncert i Rieus hjemby Maastricht. Vi bor i den nærliggende by Valkenburg og nyder fire dejlige dage i det sydlige Holland.

At opleve en kunstner på hjemmebane er altid noget ganske særligt - ikke mindst når kunstneren hedder André Rieu, og koncerten finder sted i hans hjemby Maastricht. Glæd dig til en spektakulær aften i selskab med den verdenskendte entertainer og musiker, hvor vi skal høre klassisk julemusik i nye forklædninger, akkompagneret af et farverigt og levende sceneshow.

I det store messecenter MECC, hvor koncerten finder sted, skabes der en julestemning ud over det sædvanlige. Her vil der være smukke lysekroner og venetianske kandelabere, og koncertsalen minder nærmest om et magisk julepalads. Mon ikke julestemningen indfinder sig til tonerne af klassiske julesange og salmer som Ave Maria, Oh Holy Night, Jingle Bells og mange, mange flere skønne juletoner.

Vi bor med inkluderet halvpension på et hyggeligt hotel i den charmerende hollandske by Valkenburg, der ligger tæt på Maastricht.

Valkenburg er noget helt for sig selv i december, her varer julen længe - ikke mindre end 52 dage, hvor hele byen er i julestemning. I Valkenburg finder du nogle af Europas 10 bedste julemarkeder, bl.a. julemarkedet i klippehulerne Gemeentergrot, der er Europas største underjordiske julemarked.

Velkommen på en bekvem togrejse krydret med en stor musikalsk oplevelse og masser af julestemning.

Kort over Maastricht og Valkenburg i Holland.

Datoer og priser

Vent lidt, mens vi finder datoer og priser

Tillæg pr. person

Dobbeltværelse som eneværelse
2070,-
Afbestillingsforsikring
530,-
Obl. administrationstillæg
89,-

Rabat pr. person

Brorabat · Rejsende fra Bornholm
250,-

Inkluderet i prisen

  • Togrejse København- Düsseldorf t/r
  • Bus fra Düsseldorf til Valkenburg
  • 3 nætter i Valkenburg på Parkhotel Valkenburg****
  • 3 x morgenmad (2.-4. dag)
  • 3 x middag (1.-3. dag)
  • 1 x koncertbillet i sektion F1 (den 17/12)
  • Bus fra Valkenburg til koncert t/r
  • Byvandring i Valkenburg med besøg på julemarkeder
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Køreplaner

Denne rejse er med tog fra Danmark til Düsseldorf, hvorfra vi kører med bus (ca. 1 time) til Valkenburg i Holland.  Bemærk, at der er togskifte i Hamborg på både ud- og hjemrejsen. Vær også opmærksom på, at du selv skal have bagagen med ind og ud ad toget, og at der er trapper ved dørene.

De nedennævnte togtider er pr. marts 2023 og derfor med forbehold for ændringer. Før afrejse vil du modtage yderligere praktisk information med bl.a. mødetid og - sted samt aktuel køreplan. 

Påstigningssteder · Togrejse til Tyskland

Udrejse Hjemrejse
07.26 Københavns Hovedbanegård 21.34
07.56 Ringsted Station 21.02
08.39 Odense Banegård 20.19
09.18 Kolding Station 19.41
Fold køreplanen ud Skjul køreplanen

Bemærkninger

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Dagsprogram

1. dag: Togrejse og ankomst til Valkenburg

I enten København, Ringsted, Odense eller Kolding stiger du ombord på det direkte intercitytog til Hamborg. Her kan du trygt læne dig tilbage og nyde den komfortable og afslappende rejseform, mens toget glider gennem de nordtyske landskaber.

Ved Rendsburg passerer vi den historiske jernbanebro over Kielerkanalen, hvor toget må tage et 360 grader sving for at komme op i højden over skibstrafikken. Rejselederen er med på hele rejsen og viser selvfølgelig vej, når vi i Hamborg har god tid til at skifte tog, inden vi tager videre afsted på de sidste timers togtur til Düsseldorf.

I Düsseldorf venter en bus på os og kører os den sidste times tid til Valkenburg i Holland og vores hotel, hvor en dejlig middag venter på os, når vi har fået tildelt vores værelser.

Bemærk: Vær opmærksom på, at tiderne kan blive ændret. Du modtager opdaterede køreplaner og information om mødested før afrejse.

Inkluderede måltider: Middag.

Park Hotel Valkenburg, hvor vi skal bo.

Park Hotel Valkenburg, hvor vi skal bo.

2. dag: Byvandring i Valkenburg og besøg ved julemarkeder

Vi starter dagen med en skøn morgenbuffet, inden vi til fods begiver os ud for at opleve Valkenburg.

Valkenburg er en meget smuk og idyllisk by, som ligger ved floden Geul. Overalt i byen kan man se op på ruinerne af slottet Valkenburg. Byen er berømt for sine grotter og klippehuler, der har en dramatisk historie. Her skjulte byens indbyggere sig i 10 dage under 2. Verdenskrig, mens tyskerne og amerikanerne sloges udenfor. På vores byvandring fortæller rejselederen alle de spændende historier om byen.

December er desuden noget helt specielt i Valkenburg. I juletiden bliver hele byen omdannet til et stort juleland. Her er både klippehuler, og byen pyntet op til jul med masser af lys og dekorationer.

I den julesmykkede gågade kan du varme dig under de lune tæpper og nyde den gode julestemning på en af byens caféer. Du kan opleve julemandens landsby med traditionelle boder med alt, hvad julehjertet begærer, og i Wilhelmina-grotten kan vi opleve den meget smukke julekrybbe. Fra indgangen til grotten kan du også tage en kabelbane op til bjergets top, hvor du kan opleve byens største oplyste juletræ. På bjergets top har man en fantastisk udsigt over byen og dens mange julelys.

Vi skal selvfølgelig også se Europas største underjordiske julemarked, Gemeentegrot. Her kan man bruge mange timer på at gå rundt mellem boder og nyde duften af mad og drikke og se på alt det, de mange boder tilbyder. Måske der lige skal købes lidt julegaver= I grotten er der året rundt 12 grader, så er det koldt og vådt udenfor, er det perfekt at søge ind her.

Mon ikke vi alle er kommet i julestemning, inden dagen er omme. Om aftenen hygger vi os med middag på hotellet.

Inkluderede måltider: Morgenmad og middag.

Det hyggelige julemarked i Valkenburg.

Det hyggelige julemarked i Valkenburg.

3. dag: Koncertaften med André Rieu i Maastricht

I dag er det den store dag, hvor vi vi skal opleve André Rieu i hans hjemby Maastricht.

Vi starter dagen med hotellets gode morgenmad. Herefter er formiddagen på egen hånd. Måske har du lyst til en gåtur i Valkenburg, eller måske frister et besøg i hotellets deljige wellnessafdeling?

Midt på dagen mødes vi på hotellet for at køre den korte tur til Maastricht, hvor vi skal opleve André Rieus julekoncert.

Koncerten finder sted i MECC, byens store konferencecenter. Vi kommer i god tid til selve koncerten, som starter kl. 15.00, så vi kan få det hele med. Julestemningen indfinder sig allerede ved ankomst, for forhallen til selve koncertsalen er omdannet til et julemarked med boder med mad og drikke. 

Når vi træder ind til koncerten, er det som at komme ind på et palads, der er klædt på til jul. Der er skabt julestemning med flotte juledekorationer, kandelabre, imponerende lysekroner og masser af julegran- og lys. Vi kan se frem til nogle timer i fantastisk selskab med André Rieu og hans Johann Strauss Orchestra, som helt sikkert vil spille mange af julens klassikere i en fejende flot opsætning.

Vi har inkluderet billet til sektion F1, der er placeret bagerst midt for scenen.

Efter koncerten kører vi med bus tilbage til Valkenburg, hvor der venter os endnu en hyggelig middag.

Inkluderede måltider: Morgenmad og middag.

André Rieus Julekoncert i Maastricht.

André Rieus Julekoncert i Maastricht.

4. dag: Hjemrejse med tog gennem Tyskland

Vi har god til at spise morgenmad, inden vores bus henter os for at køre os til toget i Düsseldorf. Her sætter vi os til rette og kan nyde turen mod Hamborg, hvor vi skifter tog og kører videre til Danmark, hvor vi ankommer sidst på aftenen. En skøn musikalsk rejse fyldt med masser af julestemning.

Inkluderede måltider: Morgenmad.

Hotelinformation

Parkhotel Valkenburg****, Valkenburg
VisSkjul

Parkhotel Valkenburg ligger i en storslået bygning tegnet af arkitekten Pierre Cuypers og hotellets historie kan dateres helt tilbage til 1892. 
Beliggenheden er fin med en flot udsigt over Valkenburg og stadig i gå-afstand til det meste af byen.

Efter en dag i byen er der fri adgang til hotellets wellness afdeling med stor swimmingpool, jacuzzi og sauna. Som en dejlig afslutning på dagen, kan du nyde en drink eller en kop kaffe i hotellets elegant bar.
Vi har inkluderet halvpension, bestående af en god morgenbuffet samt 3-retters menu eller buffet om aftenen.

Værelserne

Vi bor på pæne dobbeltværelser, alle med tv, WiFi, fladskærms-tv og safe-boks. badeværelse med bruser eller badekar samt hårtørrer.

Parkhotel Valkenburg
Parkhotel Valkenburg
Eksempel på et værelse
Eksempel på et værelse
Hotellets pool
Hotellets pool
Hotellets pool
Hotellets pool
Sauna
Sauna

Praktiske oplysninger

Få svar på en række praktiske spørgsmål i forbindelse med din rejse.

Vigtig information om togrejser

Generelt om togrejser

Togrejser er en behagelig og komfortabel rejseform, der bringer os direkte til hovedbanegårde og dermed centrum af de større byer og hovedstæder, som vi besøger.

Til mange rejsemål i for eksempel Sverige og Tyskland er togrejsen ofte lige så hurtig som flyet, fordi vi ikke skal bruge tid på transfer til og fra lufthavnene. Samtidig er der bedre benplads og mulighed for at bevæge sig omkring i toget under rejsen.
På de længere strækninger med højhastighedstog er der ofte også en bistro med ombord, hvor der er mulighed for at købe drikkevarer og lette retter.

Mange praktiske forhold er dog anderledes på en togrejse end ved en fly- eller busrejse, og det er derfor vigtigt at være opmærksom på følgende punkter:

Bagage

Man er selv ansvarlig for sin bagage på hele rejsen - også ved eventuelle skift undervejs. Der kan være trapper ved ind- og udstigningsdøre samt på stationerne, og det er derfor vigtigt ikke tage mere bagage med end man selv nemt kan løfte. 

På de fleste af vores rejser med tog ligger hotellerne indenfor nogle hundrede meters afstand til stationen, og vi går derfor fra stationen og til hotellet, hvis ikke andet er anført. 

Når der er skift undervejs, lægger vi som udgangspunkt god tid ind således, at et skift kan foregå i et behageligt tempo. 

Pladser i toget

På alle længere strækninger er der selvfølgelig altid reserveret plads til os. Der kan dog være kortere strækninger med eksempelvis tilslutningstog eller regionaltog på en udflugt, hvor det ikke er muligt at reservere plads. 

Pladserne i toget tildeles af togselskaberne, og der kan være pladser, som vender mod køreretningen, ligesom der kan være begrænset udsyn ved enkelte pladser, med mindre det specifikt er anført, at vi benytter panoramatog.

Køreplaner

Rejserne planlægges ud fra de på forhånd tilgængelige køreplaner, og vi lægger så vidt som muligt ekstra tid ind ved eventuelle skiftestationer, så en eventuel forsinkelse ikke påvirker den videre rejse. Der kan dog opstå uforudsete ændringer i køreplanerne ved for eksempel sporarbejde, og køreplanerne er derfor kun vejledende. 

En til to uger før afrejse fremsendes oplysninger med den aktuelle køreplan for rejsen. Vitus Rejsers egen rejseleder er med på hele rejsen og holder sig løbende opdateret med eventuelle ændringer, der måtte opstå med kort varsel.