Bornholm · Gudhjem
Fra 6.199,- pr. person
6, 10 eller 11 dage
- 2026:
- aug
- Oplev Hammershus og Ekkodalen
- Besøg NaturBornholm
- Stamhotel i Gudhjem
- Halvpension
Velkommen til solskinsøen Bornholm! Med Vitus Rejser bor du i en af øens allerskønneste byer, Gudhjem, på det meget populære Hotel Gudhjem, som danner udgangspunkt for spændende oplevelser på øen. Vi skal både besøge NaturBornholm, Hammerhus, Ekkodalen, Svaneke og Rønne.

Bornholm er noget så dansk - og alligevel helt anderledes. Her er forrevne klippekyster, små fiskerlejer med bindingsværkshuse, rundkirker, røgerier og ikke mindst tradition for mange solskinstimer.
Her er noget for alle sanser, uanset om du er til kunst og kultur, historie, gastronomiske lækkerier, vandreture eller afslapning i naturskønne omgivelser.
For den aktive er øen også et drømmerejsemål. Den gamle jernbane på Bornholm er omdannet til fantastiske cykelveje, og det er oplagt at vandre langs de smukke kyster. Er du til golf, kajak eller anden sport, er der også mulighed for det.

Vi bor i maleriske Gudhjem, som ligger smukt placeret på klippeskråningerne ned mos Østersøen. Byen med de røde tage og den idylliske havn med de små havnepladser er en afslappende ramme for en skøn ferie.
Fra vores base på det skønne Hotel Gudhjem, hvor vi har halvpension, tager vi på udflugter til nogle af øens højdepunkter såsom Hammershus, Ekkodalen, Rønne og Svaneke.
Ophold
Inkluderet i rejsen
- Bustransport Sjælland-Gudhjem t/r
- Færge Ystad-Rønne t/r
- Overnatning på Hotel Gudhjem*** iht. program
- Halvpension på hotellet (morgenmad og middag)
- Gratis kaffe/te på hotellet mellem kl. 11.00-22.00
- Heldagsudflugt til Hammershus og Rønne
- Heldagsudflugt til Ekkodalen, besøgscenter NaturBornholm og Svaneke
- Besøg hos Kræmmerhuset
- Rejseleder på rejsemålet

Datoer og priser
Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.
Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.
Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.
I ro og mag
Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.
Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.
Husk pas
Den svenske regering har fortsat løbende grænsekontrol ved indrejse til Sverige.
Du skal derfor medbringe gyldigt billed-id i form af pas eller kørekort på denne rejse til Bornholm.
Er busrejser rundt i det danske land noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- maj
- jun
- aug
- sep
Bornholm · Allinge
Tag med på Vitus Rejser nye rejse til Bornholm. Her har vi lagt vægt på et program, hvor vi skal opleve noget af det lidt anderledes, som Bornholm har at byde på. Vi bor i Allinge på det familiedrevne Hotel Slægtsgården.
Fra 5.899,-

- 2026:
- maj
- jun
- aug
- sep
Lysets Land · Frederikshavn, Skagen & Læsø · I ro og mag
Rejs med til toppen af Danmark, der byder på skønne byer og fascinerende naturområder. Vi oplever blandt andet Frederikshavn, Læsø og Skagen. Her skaber sammenspillet mellem hav og himmel et helt særligt lys, der har tiltrukket billedkunstnere og turister i mere end 150 år. Denne I ro og mag-rejse passer godt til dig, der er dårligt gående.
Fra 6.799,-

- 2026:
- maj
- sep
- okt
Nørre Vosborg · Herregårdsferie
Forkæl dig selv med et herregårdsophold på Nørre Vosborg, og mærk den særlige atmosfære, som kun 800 års historie kan skabe. Nyd naturen, kulturen og masser af velsmag i godt selskab.
Fra 4.999,-

- 2026:
- maj
- jun
- sep
Lolland & Maribo · I ro og mag
Tag med på en spændende "I ro og mag"-tur til Sydhavsøen Lolland og hyggelige Maribo. Sammen med vores to rejseledere har vi god tid til at komme rundt på øen med kælenavnet pandekageøen. Med base i Maribo og den betagende Søndersø oplever vi med det varierede udflugtsprogram mange af Lollands kendte og måske ikke helt så kendte facetter.
Fra 5.999,-





