Hurtigruten · Jul · Fra Bergen til Kirkenes
Fra 17.999,- pr. person
7 dage
- 2026:
- dec
- Verdens smukkeste sørejse
- Juleaften ved Lofoten
- Stort udflugtsprogram
- Fly til Bergen og hjem fra Kirkenes
Sejl med Hurtigruten fra Bergen langs Norges snedækkede kyst til Lofoten, Nordkap og Kirkenes, og oplev en stemningsfuld jul med norsk julebuffet, juletraditioner og måske dansende nordlys over fjelde og fjorde. Undervejs venter spændende udflugter, mens vi følger livet langs en af verdens smukkeste kyster.

Julen i Norge er noget helt særligt, og at opleve julen, mens vi sejler langs Norges kyst og ser sneklædte fjelde og dybe fjorde, e en vidunderlig oplevelse.
Vi nyder en dejlig norsk julebuffet og juletraditioner ombord på skibet med den mytiske øgruppe Lofoten som baggrund.
Er vi heldige, oplever vi også det magiske nordlys danse med bælter af lys på himlen i den mørke nat og fremføre naturens helt eget teater med grønne, lyserøde og violette farver.

Vi sejler langs Norges smukke vestkyst hele vejen fra Bergen via Polarcirklen og op i polarmørket til Barentshavet, Nordkap og den arktiske vildmark, hvorfra vi flyver tilbage til København.
Undervejs byder vi på spændende udflugter ved anløbsstederne i selskab med vores dansktalende rejseleder.
Vi tager blandt andet på byrundtur i den hyggelige art nouveau-by Ålesund, besøger Trondheim, Tromsø og Kirkenes og kommer også på spændende udflugter til blandt andet Nordkapplateauet.
Hurtigrutens skibe fungerer som en kombination af krydstogtsskib, færge, postskib og fragtskib. Det er spændende at betragte, hvordan skibene er en aktiv del af livet på den norske kyst, og ikke mindst at se de mange fjorde og byer, de servicerer.
Ophold
Inkluderet i rejsen
- Fly København-Bergen/Kirkenes t/r, inkl. indchecket bagage
- Alle flyskatter og -afgifter
- Transfer lufthavn-skib-hotel t/r
- 6 nætter ombord på Hurtigruten MS Richard With
- 5 x morgenmad (2.-5 og 7. dag)
- 4 x frokost (2.-5. dag)
- Brunch (6. dag)
- 6 x middag (1.-6. dag)
- Lille byvandring i Bergen
- Byvandring i Ålesund
- Udflugt i Trondheim, inkl. entré til Nidarosdomen
- Udflugt til Bodø og Saltstraumen
- Udflugt i Tromsø, inkl. entré til Ishavskatedralen
- Entré til Polarmusseet
- Udflugt til Nordkapplateauet, inkl. entré til Nordkaphallen
- Alle passager- og havneafgifter
- Obligatoriske drikkepenge til skibets besætning
- Dansktalende rejseleder på hele rejsen

Passer rejsen til dig?
Denne rejses program passer til dig, der er i almindelig god fysisk form, selvhjulpen og godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo svarende til ca. 4 kilometer på 1 time.
Undervejs på rejsen og på udflugterne kan der både være trapper, små bakker, op- og nedstigninger, brosten eller på anden vis ujævnt eller glat underlag.
Af hensyn til gennemførelsen af rejsens program med udflugter og besøg på rejsemålet, samt ikke mindst af hensyn til medrejsende, er det derfor vigtigt at være selvhjulpen og i stand til at holde trit med rejsens tempo.
I ro og mag
Er du mindre godt gående, har du brug for hyppige pauser, eller har du på anden vis nedsat mobilitet, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”.
Her er programmet stadig fyldt med gode oplevelser, men tilpasset dig, der ikke er så godt til bens, ligesom du på disse rejser kan medbringe f.eks. rollator eller andre hjælpemidler, så du kan få en god rejseoplevelse.
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.
Er du i tvivl om, hvorvidt du kan deltage på en given rejse, er du altid velkommen til at ringe og spørge os.
Bemærkninger
Bemærk: Vi tager forbehold for programændringer forårsaget af vejrforhold.
Praktiske informationer
Værd at vide om rejsen: Hurtigruten · Jul · Fra Bergen til Kirkenes
Bagage
På Norwegians fly må du medbringe 2 stk indtjekket bagage på max. 23 kg samt 1 stk håndbagage på max 8 kg.
Fotografering
For at få de bedste nordlysbilleder kan vi anbefale, at det digitale kamera indstilles således:
Flash: Off
ISO: 400, 800 eller 1.600 (jo mørkere himlen er, desto højere ISO)
White balance: Daylight setting
Shutter Speed (Tv): 10-30
Focus: Manual focus (set to infinity)
Self-timer: Set to 2’’ (fjerner kamerarystelser)
LCD: Low brightness
Ekstra indstillinger for digitale spejlreflekskameraer:
Shooting mode: Manual (M)
Aperture (AV): Lowest possible
Lens: Wide Angle (below 35 mm)
UV or Polarizing Filter: Remove
Klima
Bergen ca. 4 °C, Ålesund ca. 4 °C, Trondheim ca. 2 °C, Bodø ca. 0 °C, Tromsø ca. -2 °C, Honningsvåg ca. -1 °C og Kirkenes ca. -6 °C.
Pas
Som nordisk borger skal du normalt kun fremvise gyldig billedlegitimation som for eksempel pas eller kørekort. Grundet de norske myndigheders skærpede kontrol af rejsende, og da du deltager på et krydstogt, skal du medbringe et gyldigt pas.
Prisen inkluderer ikke
Forsikringer, øvrige måltider, skibets a la carte-restaurant, drikkevarer, personlige udgifter samt skibets egne udflugter.
Udflugter
Alle udflugter er inkluderet i rejsens pris i henhold til Vitus Rejsers program.
Valuta
Norske kroner (NOK). Større kreditkort er almindeligt accepteret i Norge, undtagen muligvis i mindre virksomheder. Man kan blive bedt om at vise legitimation, når man betaler med kreditkort eller veksler penge.
Visum
Som dansk statsborger kan du indrejse visumfrit i Norge.
Vitus Rejsers rejseleder
På rejsen deltager en rejseleder fra Vitus Rejser, som vil sørge for alle de praktiske ting. Det er rejselederens opgave at være det koordinerende led ved f.eks. flyskift og under de forskellige udflugter. Rejselederen sørger for, at du får vigtige informationer på dansk og sørger også for oversættelse på udflugter beskrevet i dagsprogrammet. Ombord på skibet vil rejselederen dagligt kunne træffes på et nærmere anvist sted og tidspunkt. Her er man altid velkommen til at henvende sig, hvis man har brug for hjælp, information eller blot ønsker at sludre lidt.
Særligt om regler om indførsel af frø, planter og planteprodukter fra lande uden for EU
I henhold til Plantesundhedsforordningen skal vi oplyse om, at det ikke er tilladt at indføre planter, frø, frugt og andre planteprodukter, herunder snitblomster, fra rejser i lande uden for EU, uden at disse følges af et officielt plantesundhedscertifikat.
Reglerne gælder for rejsende, som medbringer planter og planteprodukter i bagagen eller som en del af deres personlige bagage.
Særligt vedrørende krydstogt med Hurtigruten
Ændringer i rejseplan og udflugter
Vejret langs den norske kyst er uforudsigeligt, og vejr, hav og is kan påvirke rejseplan og udflugter. Skulle skibets kaptajn afvige fra den planlagte rute, sker denne ændring kun for at sikre passagerernes sikkerhed.
Måltider
Helpension i skibets hovedrestaurant er inkluderet i rejsens pris. Morgenmad serveres normalt fra kl. 7.30 (ingen faste pladser), frokost fra kl. 12.00 eller 13.00 (ingen faste pladser) og middag fra kl. 18.30 (tildelte pladser). I højsæsonen kan der være to frokost- og middagshold. Rejsen begynder med en buffetmiddag på afsejlinger fra Bergen. Morgenmad består af et godt udvalg af pålæg, ost, æg, kornprodukter og frugt, med friskbagt brød, kager og ofte "sveler" (små pandekager) og vafler, der bages i restauranten. Ønsker man at spise i skibets a la carte-restaurant, sker dette mod betaling. Alle skibe har fuld restaurantlicens, og priserne om bord svarer til priserne på det norske fastland.
Polarnætter
Polarnat er et naturfænomen. Natten varer mere end 24 timer, hvilket betyder, at solen er under horisonten. Fænomenet kan kun opleves nord for polarcirklen på den nordlige halvkugle og syd for polarcirklen på den sydlige. Polarnætterne varer fra 27. november til 15. januar i Tromsø og fra 20. november til 22. januar i Nordkap.
Aktiviteter ombord
Som en del af rejseoplevelsen tilbyder Hurtigruten flere interessante aktiviteter ombord, blandt andet demonstrationer og præsentationer. Aktiviteterne foregår både indendørs og udenfor på dækket, og de er afpasset årstiderne og/eller de områder, skibet sejler i. Det er frivilligt at deltage. Aktiviteterne annonceres i dag-til-dag-programmet eller ombord.
Elektricitet
Stikkontakterne ombord passer til to-benede 220V-stik.
Ombordstigning og afsejling
I Bergen sejler Hurtigrutens skibe fra Hurtigrutens Terminal. Ombordstigning finder sted fra kl. 16.00. Kahytter er tilgængelige fra kl. 18.00.
Drikkepenge
Det er ikke normal praksis at give drikkepenge på Hurtigrutens skibe på kystrejser, men hvis man synes, at besætningsmedlemmer bør belønnes for ekstraordinær service, findes der drikkepengekasser og kuverter i restauranten.
Ekspeditionsleder
Hvert skib har en ekspeditionsleder, der sælger og rådgiver om udflugter, udleverer dagsprogram og nyheder og giver meddelelser om interessante steder med mere. Lejlighedsvis varetages dette af receptionen. Ekspeditionslederne taler norsk, engelsk og tysk.
Sikkerheds- og velkomstmøde / værdigenstande
Det er et sikkerhedskrav, at alle Hurtigrutens passagerer deltager i en obligatorisk sikkerhedsbriefing i Bergen, før skibet forlader havnen. Den varer 10-15 minutter og indeholder en demonstration af, hvordan man tager redningsvest på, og instruktioner, der skal følges i tilfælde af evakuering eller andre nødsituationer i løbet af rejsen. Briefingen er obligatorisk for alle passagerer, også dem, der tidligere har rejst med Hurtigruten. Der er lejlighed til at stille spørgsmål, hvis man er i tvivl om noget.
Læs venligst opslagene om nødprocedurer, der hænger på indersiden af kahytsdøren og i fællesarealer, og spørg i receptionen, hvis der er tvivl om noget. I mange havne kan der være en del aktivitet på kajen med biler, der kører til eller fra borde, og/eller varer, der lastes eller losses. Pas på denne trafik. Pas på i vintermånederne, da der kan være isglat på udendørs dæk og ved skibets landgangsbro og ved udstigning fra busser. Ispigge til sko og andet vintertøj kan købes i skibets butik. Gå ikke rundt med store kontante beløb, og hold altid øje med værdifulde genstande, blandt andet mobiltelefoner og kameraer.
Internet
Der er trådløse netværk i de fleste fællesområder til bærbare computere, mobiltelefoner osv. Den trådløse forbindelse kan være langsom. Forhør dig om muligheder på skibet.
Sprog ombord
Norsk og engelsk er de officielle sprog ombord. Personalet i receptionen og nogle af besætningsmedlemmerne taler også tysk.
Vaskeri
Vaskerum med vaskemaskiner, tørretumblere og strygejern er til rådighed på alle skibe. Poletter kan købes i receptionen.
Lægehjælp / medicinske nødsituationer
Der er ingen læge og intet apotek ombord. Skibets officerer er uddannet i førstehjælp og kan give medicinsk nødhjælp. Skibene er også tæt på land, hvis der kræves akut lægehjælp.
Kreditkort / betalingsmuligheder
Der bruges norsk valuta ombord. Der kan veksles fra de fleste større valutaer. Visa, American Express, MasterCard og Diners Card accepteres ombord. Et krydstogtkort kan anskaffes og anvendes til betaling for blandt andet drikkevarer og afregnes ved rejsens afslutning. Der tages forbehold for ændringer. Hurtigruten foreslår, at man medbringer en lille mængde norske kroner (NOK) i kontanter.
Butikker
Der er butik ombord på alle skibe, hvor der kan købes lokale produkter, souvenirs, strik, bøger, postkort, frimærker og et begrænset udbud af toiletartikler.
Rygning
Der må ryges i de afmærkede områder på de udendørs dæk. Rygning er ikke tilladt, når skibene er i havn og under brændstofpåfyldning. Personalet vil oplyse, hvornår det ikke er tilladt at ryge udenfor. Rygning i kahytterne er forbudt.
Stabilisatorer
Alle Hurtigrutens skibe er udstyret med stabilisatorer.
Telefon / mobiltelefoner
Mobiltelefoner kan anvendes ombord, men forbindelsesforhold kan variere. Spørg dit telefonselskab om priser for at benytte telefonen i udlandet.
Dresscode
Påklædningen ombord er uformel. Nogle passagerer vælger at skifte tøj før middag, men dresscoden er snarere afslappet end formel. Vejret i Norge kan skifte i løbet af sejladsen eller endda i løbet af dagen. For at tage højde for disse variationer anbefaler Hurtigruten lagdelt påklædning, der gør det nemt at tilpasse sig ændringer i temperatur, vind og nedbør. På alle rejser anbefaler Hurtigruten at medbringe åndbart, vand- og vindtæt tøj. En varm hue, handsker, halstørklæde og termotøj og -undertøj kan være nyttigt i vintermånederne. På land, hvor det kan være iskoldt, er solide sko vigtige på udflugterne, og en stok eller vandrestav kan være nyttig.
Arbejdende skibe
Hurtigrutens skibe er arbejdende skibe, der anløber havne døgnet rundt. Der kan forventes støj og vibrationer i nogle kahytter, når der lægges til kaj, og når der lastes gods. Dette varierer afhængigt af kahyttens beliggenhed og skibstypen. Støj påvirker folk forskelligt, og hvad der kan være et problem for én person, er ikke et problem for en anden.
Fartplan
Alle Hurtigrutens skibe har egen fartplan. Når vi besøger havne på ruten, skal man selv sørge for at være tilbage ombord til tiden, især hvis skibet ankommer forsinket, men afsejler i tide for at holde fartplanen. Afsejlingstidspunktet vises ved landgangsbroen. Hurtigrutens skibe kan ikke vente på forsinkede passagerer, da fartplanen skal overholdes. Hvis man mister en afsejling, skal man selv komme til næste havn på egen regning.
Havne
Fra Bergen til Kirkenes besøger alle Hurtigrutens kystskibe 34 havne.
Bagage
Bagagehåndtering er ikke inkluderet i rejsens pris. Bortset fra Bergen skal man selv bære sin bagage til og fra skibet.
Er julerejser noget for dig?
Så vil du også synes om disse rejser.

- 2026:
- dec
Rhinen · Julekrydstogt med MS Leonora
Hold juleaften i hyggeligt lag på dette afslappende julekrydstogt op og ned ad Rhinen. Vi besøger flere spændende tyske byer, men der bliver også julehygge, dejlig mad og masser af fællesskab i hjerternes tid. Vi sejler med vores dejlige skib, MS Leonora, som vi har helt for os selv, så der er garanti for en jul i det bedste selskab.
Fra 9.999,-

- 2026:
- dec
Guadalquivir · Julekrydstogt i Andalusien · All Inclusive
Oplev det populære og fascinerende Andalusien på en anderledes måde, når vi stævner ud på et magisk julekrydstogt på Spaniens næstlængste flod Guadalquivir. På dette skønne togt oplever vi Sydspaniens berømte byer, der er fyldt med historie og fascinerende monumenter, og krydrer rejsen med smuk julepynt og duften af ristede kastanjer i de gamle hyggelige gader.
Fra 14.499,-

- 2026:
- dec
Seinen · Julekrydstogt
Oplev en fortryllende jul på Seinen på et stemningsfuldt krydstogt, fyldt med historie og festlige traditioner. Flodkrydstogtet bringer os fra Paris til Les Andelys og Honfleur, og juleaften tilbringer vi i Normandiets historiske hovedstad, katedralbyen Rouen. Ombord på vores flotte skib MS Renoir nyder vi all inclusive, hyggelig julestemning og hinandens gode selskab.
Fra 13.499,-

- 2026:
- dec
Venedig fra 1. række · Jul
Det bliver ikke mere historisk interessant eller flottere end ubeskrivelige Venedig. Byen på vandet er så anderledes og fyldt med spændende historie, at man kan vende tilbage igen og igen. På denne nye julerejse bor vi på det dejlige 4-stjernede skib MS Michelangelo, hvor vi nyder juledagene og All Inclusive.
Fra 13.999,-






