Spanien
RejsenyhederStorbyferie
Flyrejser

Madrid & Toledo · Forlænget weekend

Fra 5.999,- pr. person

4 dage

  • 2026:
  • feb
  • mar
  • Centralt beliggende 4-stjernet hotel
  • Besøg på Prado-museet
  • Velkomstmiddag på lokal restaurant
  • Spændende udflugt til Toledo

Tag med på en lille afstikker til Madrid, som emmer af livslyst, store madoplevelser og kultur. Vi bor centralt i byen og går på opdagelse i de stemningsfulde kvarterer og besøger Prado-museets mesterværker. Desuden besøger vi den gamle spanske hovedstad Toledo, hvor vi mærker historiens vingesus og ser den imponerende katedral.

Kort over rejse til Madrid og Toledo med Vitus Rejser.

Madrid er Spaniens bankende hjerte i midten af landet. Det er her, den spanske kongefamilie har officiel residens i det imponerende Palacio Real, og her, hvor det spanske parlament former nationens politik i Las Cortes.

På en spadseretur gennem Madrids smalle, brolagte gader og brede boulevarder mærker man virkelig historiens vingesus, fra storhedstiden under Habsburg-dynastiet til den moderne storbys dynamiske puls. 

Madrid har altid været en smeltedigel for alskens kulturelle og banebrydende strømninger. Byen er hjemsted for nogle af verdens vigtigste kunstmuseer, heriblandt Prado-museet, som vi besøger på vores tur. 

Byen er også hjemsted for en stærk gastronomisk tradition fra velsmagende tapas til moderne gourmetrestauranter og store madmarkeder som Mercado de San Miguel.

Overalt i Madrid kan man finde den særlige spanske livsglæde, og man fornemmer hurtigt, at det er en by, hvor mennesker samles, lever side om side og nyder livet på de smalle gader og store, livlige pladser. 

Undervejs på rejsen besøger vi også Spaniens gamle hovedstad Toledo, som er en af landets mest betagende og velbevarede byer. Vi besøger blandt andet byens enestående katedral, ser byens håndværkstraditioner og hører om den rige historie, som murene og de smalle stræder kan fortælle.

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Fly København-Madrid t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 3 nætter i Madrid på Hotel EXE Moncloa****
  • 3 x morgenmad (2.-4. dag)
  • 1 x middag på lokal restaurant (1. dag)
  • Byvandring i Madrid, inkl. lokalguide
  • Besøg på Prado-museet, inkl. entré
  • Udflugt til Toledo, inkl. lokalguide
  • Besøg i Toledo-katedralen, inkl. entré
  • Besøg i Iglesia Santo Tomé, inkl. entré
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
Overalt i Madrid mindes man om byens rige historie.
Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.