Tjekkiet
JulemarkedsrejserStorbyferie
Flyrejser

Prag · Julemarked

  • Middag på tjekkisk bryghus
  • Julemarkeder i Prag
  • Besøg ved borgkomplekset Hradčany

Forkæl dig selv med at besøge Prag ved juletid, en af Centraleuropas mest spændende byer. Øllets verdenshovedstad byder på mange spændende julemarkeder, shopping og et væld af historiske og kulturelle oplevelser. Vi bor centralt og nær julemarkederne.

Rejs med Vitus Rejser til Prag i Tjekkiet.

Juletiden kan opleves på mange måder, og Prag byder på flere større julemarkeder, men også flere mindre, lokale julemarkeder.

Prags hyggelige bymidte byder på masser af stemning med et væld af spisesteder, caféer, butikker, og mange af byens pladser er forvandlet til julemarkeder med et strålende og velsmagende overflødighedshorn af alverdens boder.

Vi nyder den fornemme by på flere byvandringer, men vi skal også opleve den folkelige side af den skønne by med en middag med solid tjekkisk mad og øl, vin, vand ad libitum.

Julesporvogn i Prag.

Fra vores godt beliggende hotel skal vi udforske, hvad der engang var en af de vigtigste byer i Det Østrig-Ungarske Rige.

På byvandringer ser vi naturligvis de store seværdigheder såsom Karlsbroen og Týn-kirken ved den centrale plads med det ikoniske astronomiske ur. 

Og så tager vi naturligvis et nærmere kig på Borghøjen, også kendt som Hradčany, der er det største sammenhængende borgkompleks. 

Program

Ophold

Inkluderet i rejsen

  • Direkte fly København-Prag t/r, inkl. indchecket bagage
  • Alle flyskatter og -afgifter
  • Transfer lufthavn-hotel t/r
  • 3 nætter på Hotel Motel One****
  • 3 x morgenmad (2.-4. dag)
  • 1 x frokost (1. dag)
  • 1 x middag (3. dag) med typisk tjekkisk mad og øl, vin og vand ad libitum
  • Byvandring i den gamle bydel med lokalguide
  • Byvandring på Borghøjen med lokalguide
  • Besøg på julemarkeder i Prag
  • Dansktalende rejseleder på hele rejsen
De traditionelle tjekkiske trdelnik-skorstensrørskager på et julemarked i Prag.

Datoer og priser

Vi har i øjeblikket ingen aktuelle datoer til salg på denne rejse.

Er du interesseret i at vide om og hvornår, vi er klar med nye datoer og program for denne rejse, er du meget velkommen til at kontakte os.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og kom på forkant med alle nyheder, nye kataloger og få gode rejsetips.

Info

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Praktiske informationer

Offentlig transport i Prag

EU-borgere, der er 65 eller ældre kører gratis med busser, sporvogne og metro i Prag. Husk billed-ID.