Inkl. halvpension og udflugter

Barlinek & Det Idylliske Polen · 2023

Busrejser
5 Dage

Populær og dejlig ferie i den hyggelige polske by Barlinek. Vi bor ud til søen på det gode Hotel Barlinek - og halvpension og alle udflugter er inkluderet i den gode pris. Barlinek er virkelig en perle i Polen og ligger blot 350 kilometer fra Rostock. 

Barlinek ligger ved en sø omgivet af smuk natur. Her er det umuligt ikke at komme ned i gear og hygge sig i de rolige omgivelser. Barlinek blev oprindeligt kendt som et populært kursted, og byen har bibeholdt sin charme. Før 2. Verdenskrig hed Barlinek Berlinchen, og man finder mange spor i byen af den tyske...

Populær og dejlig ferie i den hyggelige polske by Barlinek. Vi bor ud til søen på det gode Hotel Barlinek - og halvpension og alle udflugter er inkluderet i den gode pris. Barlinek er virkelig en perle i Polen og ligger blot 350 kilometer fra Rostock. 

Barlinek ligger ved en sø omgivet af smuk natur. Her er det umuligt ikke at komme ned i gear og hygge sig i de rolige omgivelser. Barlinek blev oprindeligt kendt som et populært kursted, og byen har bibeholdt sin charme. Før 2. Verdenskrig hed Barlinek Berlinchen, og man finder mange spor i byen af den tyske fortid.

Vores dejlige hotel ligger direkte ud til den maleriske Barlinek Sø, og der er både muligheder for hyggelige spadsereture langs søen, en shoppingtur eller en afslappende stund på en lokal beværtning. Hotel Barlinek har indrettet et lille Spa- og Wellness Center, hvor Vitus Rejsers gæster frit kan benytte både sauna og fitnessrum. Derudover byder rejsen på et spændende og inkluderet udflugtsprogram, hvor vi møder polakkerne og får et godt indtryk af livet i Polen.

Rutekort - Barlinek - Sommer 2019

Datoer og priser

Vent lidt, mens vi finder datoer og priser

Tillæg pr. person

Dobbeltværelse med balkon og søudsigt
250,-
Eneværelse
375,-
Eneværelse med balkon og søudsigt
625,-
Frokostbuffet Rostock-Gedser, inkl. øl, vin og vand ad libitum
175,-
Afbestillingsforsikring
320,-
Obl. administrationstillæg
89,-

Rabat pr. person

Brorabat · Rejsende fra Bornholm, Fyn eller Jylland
250,-

Inkluderet i prisen

  • 4-stjernet bus, inkl. pladsreservation og WiFi
  • 4 nætter på Hotel Barlinek***
  • 5 x morgenmad (1.-5. dag)
  • 2 x frokost (2. og 4. dag)
  • 4 x middag (1.-4. dag)
  • Danse- og musikaften på hotellet
  • Fri adgang til hotellets Spa & Wellness Center
  • Lille byvandring i Barlinek
  • Sejltur på Barlinek Sø
  • Byrundtur i Stettin
  • Besøg på Teknik og Transportmuseum, inkl. entré
  • Bryggeribesøg
  • Besøg i Gorzow
  • Dansktalende rejseleder på rejsemålet

Opsamling på busrejser

Start din rejse på et af vores mange opsamlingssteder. Fold køreplanen ud for at se alle ruter og opsamlingstider.

Hovedrute 1 · Gedser-Rostock t/r

Udrejse Hjemrejse
05.30 Roskilde, tæt ved banegården på hjørnet af Køgevej/Ny Østergade 21.00
05.45 Høje-Taastrup Station, Banestrøget ved taxiholdepladsen 20.45
06.30 Valby Station ved Lyshøjgårdsvej nr. 73 (busholdepladsen) - tilslutning af opsamlingsrute 7 20.15
06.45 Karlslunde ved motorvej (udrejse Circle K, vest / hjemrejse Shell, øst) 19.45
07.00 Ølby Station ved Netto 19.30
07.35 Tappernøje ved motorvej (udrejse Circle K, vest / hjemrejse Circle K, øst) - tilslutning af opsamlingsrute 4 og 5 19.00
07.45 Stensved, p-pladsen ved afkørsel 41 18.45
07.55 Højmølle Kro 18.30
08.15 Nykøbing Falster ved Cementen 18.15
08.30 Gedser ved Scandlines billetkontor 17.45

Opsamlingsrute 4

Udrejse Hjemrejse
05.00 Kalundborg Banegård 21.00
05.15 Svebølle Center 20.40
05.30 Jyderup Banegård 20.30
05.50 Ruds-Vedby Banegård 20.15
06.05 Slagelse, Nordre Stationsvej 20.00
06.20 Sorø Busterminal, Rådhusvej 19.45
06.40 Fuglebjerg ved kirken 19.30
07.00 Næstved ved banegårdspladsen 19.15
Skift i Tappernøje til hovedrute

Opsamlingsrute 5

Udrejse Hjemrejse
05.20 Nykøbing Sjælland Banegård 20.55
05.35 Vig forsamlingshus 20.40
05.40 Herrestrup ved busterminalen 20.35
06.00 Holbæk Banegård ved Jernbanevej 6 20.05
06.15 Tølløse Banegård 19.40
06.40 Ringsted Banegård 19.35
07.00 Haslev Banegård 19.15
Skift i Tappernøje til hovedrute

Opsamlingsrute 7

Udrejse Hjemrejse
04.15 Gilleleje Station 22.00
04.45 Helsingør Station ved sundsiden 21.30
05.15 Hillerød Station ved busterminalen, Nordre Jernbanevej 21.05
05.40 Holte Station ved Stationsvej 20.45
05.55 Lyngby Station ved Jernbanepladsen 1 20.30
Skift på Valby Station til hovedrute
Fold køreplanen ud Skjul køreplanen

Bemærkninger

Passer rejsen til dig? 

Denne rejses program passer til dig, der er almindelig godt gående. Det svarer til, at du kan gå i et tempo på ca. 4 kilometer på 1 time.
 
Er du mindre godt gående, anbefaler vi rejserne under vores koncept ”I ro og mag”. Her er rejsernes program tilpasset dig, der ikke er så godt til bens.
 
Se alle ”I ro og mag”-rejser her.

Dagsprogram

1. dag: Ankomst til Barlinek

Med vores behagelige bus kører vi mod Tyskland, via færgeoverfarten fra Gedser til Rostock. Ombord har vi god tid til at nyde den store brunchbuffet, og fra Rostock går det i rask tempo mod Barlinek. Vores lokale dansktalende rejseleder møder vi i Polen. Om aftenen disker hotellets køkken op med rejsens første middag.

Inkluderede måltider: Morgenmad og middag.

2. dag: Barlinek

I dag skal vi se lidt nærmere på de dejlige omgivelser i Barlinek - både til lands og til vands. Efter en lille byvandring tager vi ud og sejler på Barlinek Sø. Her nyder vi de flotte omgivelser, og efter sejlturen spiser vi frokost på Hotel Barlinek. Eftermiddagen er til fri disposition og om aftenen mødes vi igen i restauranten, hvor middagen serveres.

Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.

Hotel Barlinek ligger malerisk ud til byens lille sø.

Hotel Barlinek ligger malerisk ud til byens lille sø.

3. dag: Stettin

I dag besøger vi Stettin, der er en af Polens største byer, og som på polsk noget mindre mundret hedder Szczecin. Under byrundturen ser vi blandt andet byens nyrenoverede centrum. Vi besøger desuden byens museum for teknologi og transport, hvor vi bliver klogere på, hvordan transportmidler har udviklet sig over det seneste århundrede, samt hvordan både krige og politik har haft indflydelse på udviklingen. Vi besøger efterfølgende et shoppingcenter, hvor der er mange spise- og indkøbsmuligheder.

Hjemme på hotellet venter middagen og en hyggelig aften med mulighed for dans til levende musik.

Inkluderede måltider: Morgenmad og middag.

Udsigt over den polske by Stettin.

Udsigt over den polske by Stettin.

4. dag: Bryggeribesøg og Gorzow

I dag skal vi have en god frokost på det lokale bryggeri og smage det gode polske øl. På et lille lokalt bryggeri ser vi, hvordan man brygger øl - næsten som i gamle dage. Bryggeriet producerer et stort udvalg af forskellige øl - fra chokoladeøl til mere almindelige pilsnere. Vi spiser frokost på bryggeriet, inden vi kører til Gorzow. Her er det muligt at gøre et godt køb i byens shoppingcenter eller måske bare slappe af på en beværtning, inden vi vender hjem til Barlinek. 

Inkluderede måltider: Morgenmad, frokost og middag.

Smagsprøver på det gode polske øl.

Smagsprøver på det gode polske øl.

5. dag: Hjemrejse

Efter morgenmaden vinker vi farvel til Barlinek og kører mod nord. Hjemrejsen til Danmark foregår igen med Scandlines færge fra Rostock til Gedser midt på eftermiddagen. Her har du mulighed for at forudbestille den store frokostbuffet inklusive drikkevarer ad libitum. Vi sætter fødderne på dansk jord igen henad aften.

Inkluderede måltider: Morgenmad.

Hotelinformation

Hotel Barlinek ***
VisSkjul

Vores komfortable, familieejede stamhotel ligger lige ned til bredden af den smukke Barlinek Sø og kun cirka 200 meter fra byens centrum. Hotel Barlinek er drevet af familien Bartek, som altid tager sig godt af deres gæster. Hotellets restaurant er smagfuldt indrettet og har måske egnens bedste køkken, der byder på et udvalg af moderne europæiske retter og mad fra det traditionelle polske køkken. I januar 2021 åbnede hotellet et lille Spa & Wellness Center, hvor benyttelse af finsk sauna, infrarød sauna og fitnessrum er inkluderet for Vitus Rejsers gæster.   

Værelser

Alle værelser har telefon, tv, gratis WiFi samt badeværelse med hårtørrer. Værelserne, der vender mod søen, har alle balkon (mod tillæg), hvorfra man kan nyde udsigten over vandet.

På enkelte rejser benytter vi desuden værelser i hotellets ​nye tilbygning, den såkaldte "røde bygning". Værelserne i tilbygningen er indrettet som værelserne i hovedbygningen, og det er også her muligt at bestille værelser med søudsigt og balkon mod tillæg. Der er cirka 100 meter fra hovedbygningen til tilbygningen.   

Hotel Barlinek ligger malerisk ud til byens lille sø.
Hotel Barlinek ligger malerisk ud til byens lille sø.